انتشار:  پنج‌شنبه 24 بهمن 1398  ::  13:43   

سفیر روسیه در بغداد: عراق تاکنون خواهان خرید اس 400 نشده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سفیر روسیه در بغداد تاکید کرد که عراق تاکنون به صورت رسمی خواهان خرید سامانه موشکی ضد هوایی از کشورش نشده است.

به گزارش کردپرس، ماکسیم ماکسیموف، سفیر روسیه در بغداد پیش از ظهر امروز (پنج شنبه) در مصاحبه با خبرگزاری اسپوتنیک این کشور اعلام کرد که عراق تاکنون هیچ گونه درخواست رسمی برای خرید سامانه موشکی زمین به هوای "اس 400" از روسیه ارائه نداده و این مسئله در حال حاضر تنها در سطح ابراز اهتمام می باشد.

ماکسیموف در این باره اظهار داشت: البته در سایه رویدادهای اخیر، اهتمام طرف عراقی به سامانه ضد هوایی اس 400 روسیه بیشتر شده با این حال هنوز برای صحبت درباره هر گونه اقدام محسوسی زود است.

سفیر روسیه در بغداد با این حال تاکید کرد که به دلیل کیفیت و کارآمدی تسلیحات کشورش در میدان های نبرد، ارتش عراق این تسلیحات را پسندیده و بدان اهتمام می ورزد.

ماکسیموف در این باره تصریح کرد: همواره می گوییم که ما آماده ادامه کمک به دولت عراق در زمینه تقویت توانایی های دفاعی خود هستیم جایی که پیشرفته ترین تجهیزات نظامی برای همه نیروهای نظامی از جمله پدافند هوایی در روسیه ساخته می شود و اگر درخواستی در رابطه با سامانه های مشخصی دریافت کنیم نیز بدان رسیدگی خواهیم کرد.

سفیر روسیه در بغداد در پایان نیز خاطر نشان ساخت: ما چشم انتظار دوستان عراقی خود در روسیه برای بازدید از نمایشگاه های اسلحه "ماکس" و "ارميا 2020" هستیم.

این در حالی است که کریم علیوی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس نمایندگان عراق دو هفته پیش از فالح فیاض، مشاور امنیت ملی این کشور و رئیس سازمان حشد الشعبی نقل کرده بود که روسیه با فروش سامانه موشکی زمین به هوای اس 400 به عراق موافقت کرده است.

علیوی در این باره گفته بود: پس از آن که دولت و کمیسیون پارلمانی امنیت و دفاع دروغین بودن ادعاهای آمریکا در رابطه با تسلیح و نوآوری توانایی ارتش عراق را درک کردند، تصمیم گرفتیم به روسیه برویم تا به تسلیحات پیشرفته به ویژه تسلیحات دفاعی و در راس آنها سامانه اس 400 دست یابیم.

این عضو مجلس نمایندگان عراق همچنین تاکید کرده بود: الفیاض از سوی دولت مامور شد تا طرف روس را در جریان خواسته ما برای خرید سامانه پدافند هوایی اس 400 و تسلیحات دیگر قرار دهد و به دنبال آن نیز راهی مسکو شد و موافقت رهبری روسیه را دریافت کرد؛ کمیسیون امنیت و دفاع نیز وی را به حضور پذیرفت جایی که موافقت روسیه با فروش سامانه دفاعی اس 400 به عراق را به ما اطلاع داد.

برچسب‌ها:
#عراق
#روسیه
#اس 400
#خرید تسلیحات