انتشار:  پنج‌شنبه 24 بهمن 1398  ::  16:21   

تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه بهار 99 افتتاح می شود

سرویس آذربایجان غربی- نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی گفت: در زمینه پروژه انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه مشکل اعتباری وجود ندارد و در سه ماهه نخست سال 99 افتتاح می‌شود.

به گزارش کردپرس، فرهاد سرخوش در گفت‌وگو با خبرنگاران  اظهار کرد: یکی از پروژه اصلی ستاد احیای دریاچه ارومیه، پروژه انتقال آب از رودخانه زاب است که هم اکنون چهار کیلومتر و 600 متر آن باقی مانده و خوشبختانه مشکل اعتباری در این زمینه وجود ندارد و در سه ماهه نخست سال 99 به بهره برداری می رسد.

او با اشاره به آخرین وضعیت دریاچه ارومیه اظهار کرد: امروز تراز دریاچه 1271.34 بوده که نسبت به سال گذشته 60 سانتی‌متر افزایش تراز را نشان می‌دهد.

سرخوش گفت: وسعت دریاچه ارومیه نیز دو هزار و 868 کیلومترمربع بوده که 584 کیلومتر افزایش وسعت دارد.

نماینده استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به حجم دریاچه ارومیه گفت: هم اکنون حجم دریاچه ارومیه سه میلیارد و 560 میلیون مترمکعب است که نسبت به مشابه سال گذشته یک میلیارد و 560 میلیون مترمکعب افزایش داشته است.

او در ادامه با اشاره به رهاسازی آب به سمت دریاچه ارومیه تصریح کرد: هم اکنون رهاسازی آب از سد شهرچای به سمت دریاچه ارومیه انجام شده و از سایر سدها نیز در ادامه انجام می‌شود و از سوی دیگر از 9 رودخانه حوضه آبریز دریاچه ارومیه، روان‌آب به میزان 56 مترمکعب بر ثانیه به سمت پیکره اصلی دریاچه ارومیه هدایت می‌شود.