انتشار:  پنج‌شنبه 24 بهمن 1398  ::  20:45   

اولین جریان سیاسی عراقی رسماً اعلام کرد: به دولت علاوی رأی نخواهیم داد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - برای نخستین بار یک جریان سیاسی عراق به صورت رسمی عدم مشارکت خود در دولت آینده این کشور و عدم رای اعتماد به آن در مجلس نمایندگان را اعلام کرد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، احمد عبدالله عبد الجبوری، دبیرکل حزب توده های ملی و عضو مجلس نمایندگان عراق با صدور بیانیه ای ضمن تاکید بر این که مکانیزم نامزدی محمد توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر مامور تشکیل کابینه جدید دولت فدرال این کشور ناکامی خود را به اثبات رسانده، خاطر نشان ساخت که در دولت آینده شرکت نمی کند و بدان نیز رای اعتماد نخواهد داد.

در بیانیه الجبوری در این باره آمده است: مکانیزمی که از طریق آن علاوی مامور تشکیل دولت شد، ناکامی و ناتوانی خود در تشکیل یک تیم دولتی قدرتمند و هماهنگ را به اثبات رساند؛ تصمیم دولت از دو فراکسیونی که بر سر نامزدی وی توافق کردند، تاثیر می پذیرد.

دبیرکل حزب توده های ملی در بیانیه خود همچنین آورده است: این مکانیزم پس از آن که در مامور شدن عادل عبدالمهدی و دولت وی مورد آزمایش قرار گرفت، عقیم و بی فایده شده؛ ویژگی هایی که مجلس نمایندگان به تصویب رسانده و بیش از 170 نماینده آن را امضا کردند، بر علاوی صدق نمی کند.

الجبوری در پایان نیز تاکید کرد: به دلیل آن که علاوی دارای شرایط مورد نیاز برای نامزدی نیست، ما در پاسخ به فراخوان های ملت خود در میدان های تظاهرات و در هماهنگی با دیدگاه خود مبنی بر مامور شدن فرد توانمندتر از وی برای اداره مرحله خطرناک کنونی عراق، نمی توانیم در دولت شرکت کنیم و یا بدان رای بدهیم؛ ما به مذاکرات تشکیل دولت علاقه نداریم و در رای گیری برای آن نیز شرکت نمی کنیم.

یادآور می شود که پس از گذشت دو ماه از استعفای رسمی عبدالمهدی از منصب نخست وزیری دولت فدرال عراق و پذیرش آن از سوی مجلس نمایندگان، در نهایت برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور شامگاه شنبه هفته گذشته علاوی را مامور تشکیل کابینه جدید دولت فدرال کرد تا بر اساس قانون اساسی، وی از همان روز تا یک ماه فرصت داشته باشد دولت خود را برای جایگزینی دولت کنونی اداره امور و آماده سازی جهت برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام تشکیل دهد.

برچسب‌ها:
#عراق
#تشکیل دولت
#محمد علاوی
#احمد الجبوری
#حزب توده های ملی