انتشار:  جمعه 25 بهمن 1398  ::  11:35   

عضو اتحادیه میهنی کردستان خبر داد؛

فعالیت نوزده پایگاه ترکیه در اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از اعضای تشکیلات اتحادیه میهنی در استان دهوک اقلیم کردستان، تاکید کرد که نزدیک به 20 پایگاه نظامی ترکیه در استان های اقلیم، فعالیت می کنند.
 

به گزارش کردپرس، علی ورهان، عضو تشکیلات اتحادیه میهنی کردستان (یه‌کیتی) در استان دهوک در شمال عراق شامگاه پنج شنبه در گفت و گو با پایگاه خبری بغداد الیوم اعلام کرد که ترکیه در حال حاضر دارای 19 پایگاه نظامی در خاک اقلیم کردستان است.
به گفته این عضو تشکیلات اتحادیه میهنی کردستان، بزرگ ترین پایگاه نظامی ترکیه در خاک اقلیم کردستان در منطقه کانی ماسی در استان دهوک قرار دارد جایی که نزدیک به هزار و 500 نیروی نظامی و اطلاعاتی به همراه یک نیروی زرهی در آن جا مستقر هستند و یک باند پرواز را نیز در خود جای داده است.
ورهان در این باره همچنین اظهار داشت: بیشتر پایگاه های نظامی در استان دهوک قرار دارند، برخی پایگاه های موقت نیز هستند که در مرز مشترک و در عمق 10 کیلومتری داخل خاک عراق واقع شده و نیروهای ترکیه به صورت روزانه بدان وارد شده و از آن خارج می شوند با این حال پایگاه های ثابت در مراکز شهرهای اقلیم کردستان واقع شده و حاوی هزاران سرباز و افسری است که در پایگاه های برخوردار از همه امتیازات استقرار یافته اند.
یادآور می شود که پیشتر ریبین سلام، عضو ارشد حزب دمکرات کردستان (پارتی) تاکید کرده بود که فعالیت پایگاه های نظامی ترکیه در خاک اقلیم کردستان بر اساس یک توافق سابق میان آنکارا و بغداد در دوره رژیم منحل بعث در دهه 80 قرن گذشته میلادی است که به نیروهای ترکیه اجازه داده برای تعقیب نیروهای حزب کارگران کردستان (پ ک ک) در داخل خاک عراق حضور داشته باشند.
این عضو ارشد حزب دمکرات کردستان به رهبری مسعود بارزانی در این رابطه گفته بود: دولت عراق این توافق را نگه داشته و چشم اندازهای همکاری امنیتی با ترکیه را نیز گسترش داده، بر همین اساس نیز نیروهای ترکیه در داخل خاک اقلیم کردستان حضور دارند و برای خود پایگاه نظامی بر پا می کنند؛ حاکمیت بر خاک از آن دولت فدرال است و با توجه به این که کردستان بخشی از عراق است، مجلس نمایندگان و دولت فدرال در بغداد مسئول رسیدگی به مسئله اخراج یا ادامه حضور نیروهای ترکیه هستند.