انتشار:  جمعه 25 بهمن 1398  ::  12:31   

از سوی عضو شورای عالی خبرگان سیاسی اتحادیه میهنی:

درخواست تشکیل شورای عالی رهبری برای اتحادیه میهنی کردستان به جای رئیس مشترکی

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای عالی خبرگان سیاسی اتحادیه میهنی کردستان، تشکیل شورای عالی رهبری به جای سیستم رئیس مشترکی را بهترین گزینه برای این حزب در مقطع کنونی دانست.

به گزارش کردپرس، در حالی که طی روزهای گذشته اقدام شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی کردستان به تعیین سیستم رئیس مشترکی برای رهبری حزب مخالف هایی را از سوی برخی از اعضای این شورا و نیز شورای عالی خبرگان سیاسی حزب در پی داشته، ملا بختیار تشکیل شورای عالی رهبری را بهترین گزینه برای حل اختلافات داخلی می داند.

سایت خبری خندان گزارش داد که این عضو شواری عالی خبرگان سیاسی  اتحادیه میهنی کردستان، تاکید کرده که در مقطع کنونی تشکیل شورای عالی رهبری که شامل نمایندگانی از تمامی جناح های حزب باشد بهترین گزینه برای حزب است و این شورای عالی رهبری در مقاطع بعدی می تواند تغییر یابد.

وی افزود که کوسرت رسول علی نیز از شورای رهبری خواسته برای تبیین نظر همه طرف ها در حزب، گفتگوهای خود را ادامه دهند.

این در حالی است که کوسرت رسول علی رئیس شورای عالی خبرگان سیاسی اتحادیه میهنی کردستان تصمیمات شورای رهبری حزب را برای حفظ توازن در حزب خطرناک دانسته و طی نامه ای نشست های شورای رهبری را بنا به اختیارات خود، به حالت تعلیق درآورد.

از سوی دیگر محمود سنگاوی عضو شواری رهبری حزب اتحادیه میهنی ضمن اعلام مخالفت خود با این تصمیم و سیستم رئیس مشترکی برای رهبری حزب، طی گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو، گفت که این سیستم برای حزبی که فعالیت های سیاسی و مدنی داشته و در حاکمیت و دولت شریک است، مناسب نیست و سعدی احمد پیره دیگر عضو شورای رهبری نیز اعلام کرد که برهم صالح رئیس جمهور عراق و عضو برجسته شورای رهبری از ابتدا موافق سیستم رئیس مشترکی در اتحادیه میهنی نبوده است.

ملا بختیار در مورد تشکیل دولت جدید عراق نیز گفت که اولین شرط موفقیت دولت جدید، کسب رضایت معترضین و شهروندان و مبارزه با فساد و ایجاد عدالت و  شفافیت دانست.

همچنین گفت که توافقات صورت گرفته میان دولت اقلیم کردستان و بغداد، هنوز پابرجا است، اما باید بنا به شرایط جدید تغییراتی در این توافق ایجاد شود و حل مشکل مناطق مورد مناقشه میان اربیل و بغداد در اولویت گفتگوهای دو طرف باشد.