انتشار:  جمعه 8 فروردین 1399  ::  18:05   

دردسر جدید برای آمریکاییها در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه

سرویس جهان- فرماندهان نظامی آمریکا مستقر در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه می گویند اخیرا حملات پهبادی به نیروهای آمریکا به حدی افزایش یافته است که پنتاگون مجبور شده دستگاهی برای شکار و به زمین نشاندن پهبادها به سوریه ارسال کند.

 

به گزارش کردپرس، نیروهای آمریکایی به همراه نیروهای کرد سوریه تا اکتبر 2019 که ترکیه حمله نظامی علیه کردها را برای بار دوم آغاز کرد و دو منطقه گری سپی و سریکانی را تصرف کرد، نزدیک به یک سوم خاک سوریه را در شمال و شرق سوریه در کنترل خود داشتند اما با عقب نشینی نیروهای کرد و آمریکا و نیز کنترل روسیه و دولت سوریه بر مناطق مرزی شمال سوریه با ترکیه، حضور نیروهای کرد سوریه و آمریکایی ها به شمال شرق سوریه و مناطق نفت خیز در دیرالزور محدود شده است.

تعداد نیروهای آمریکایی در سوریه از 2000 نفر به 500 تا 600 تن در شمال شرق سوریه کاهش یافته است. البته آمریکایی ها بعد از تهدیدهای ترکیه، اکنون با تهدیدهای روسیه نیز که نیروهای این کشور به همراه نیروهای دمشق در منطقه تحت کنترل آمریکاییها نیز گشت زنی می کنند روبه رو شده اند.

نیروهای دو ابرقدرت جهانی در ماه های گذشته چندین بار با در شمال شرق سوریه تقابل داشته اند و راه را بر کاروان های گشتی یکدیگر بسته اند. در یک مورد این برخوردها منجر به کشته شدن یکی از عوامل حمله به کاروان نیروهای آمریکایی شد.

اما این ها فقط بخشی از مشکلات چند صد نیروی باقی مانده آمریکا در سوریه محسوب می شود چرا که فرماندهان نظامی این کشور در سوریه می گویند نیروهای آمریکا در میدان های نفتی شمال شرق سوریه و دیرالزور هدف حملات خمپاره ای و پهبادی قرار گرفته است.

فرماندهان آمریکایی می گویند هدف از ادامه حضور آنها در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، محافظت از میدان های نفتی است اما اخیرا حملاتی از منابع ناشناس با استفاده از خمپاره و پهباد صورت گرفته است و آنها را حسابی آزار داده است.

نظامیان آمریکایی به رادیو ملی آمریکا گفته اند حملات پهبادی به نیروهای آمریکایی به قدری افزایش یافته است که آنها مجبور شده اند دستگاهی برای شکار پهبادها با خود به سوریه بیاورند.

فرماندهان آمریکایی در باره منبع حملات به نیروهای خود به شبه نظامیان وابسته به دولت سوریه مظنون هستند اما کردها می گویند این حملات و تهدیدها توسط ترکیه صورت می گیرد زیرا آنکارا کردهای سوریه را دشمن خود دانسته و با تهدید آمریکایی ها می خواهد همپیمانی میان کردهای سوریه و آمریکایی ها را از بین ببرد تا راحت تر بتواند نیروهای کرد سوریه را از بین ببرد.

اما ظاهرا نیروهای آمریکایی قصد ندارند به این زودی شمال شرق سورریه را ترک کنند زیرا آلکس کواتارت، فرمانده نیروهای آمریکایی مستقر در سورریه به رادیوی ملی آمریکا گفته است نیروهایش تا چند ماه دیگر هم در سوریه حضور دارند و بعد از آن، نیروهای تازه نفس به این منطقه اعزام خواهند شد.

آمریکاییها حضور روسیه را در مناطق تحت کنترل کردها تهدیدی برای خود می دانند و ظاهرا با آوردن سربازان آمریکایی روس زبان، قصد دارند اطلاعات زیادی درباره اهداف و علت تهدیدهای روسیه علیه سربازان آمریکایی جمع آوری کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#آمریکا
#کردها
#ترکیه
#روسیه