سرویس کرمانشاه
آخرین خبرهای کرمانشاه
انتشار:  جمعه 15 فروردین 1399  ::  11:50   

آژیر سخن / ناصح مرادی

سرویس کرمانشاه ـ با به صدا در آمدن آژیر وضعیت قرمز در اکثریت کشورها و شهرها و تشدید محتاطانه هشدارها، نگرانی و تشویش و اضطراب هر لحظه بر دوش دیارمان سنگینی می کند. و چه زود این آژیر هشدار از شهر «ووهان» چین در آنسوی کره ی زمین به خیابانهایمان سر زد.. نگرانیم و دور از انتظار هم نیست که این آژیر در داخل خانه هایمان نیز به صدا در آید و شاهد قرنطینه و فغان عزیزانمان باشیم..

سخت و دلخراش است که عزیزانمان را خارج از عرف و رسم به خاک بسپاریم پس وقت آن رسیده کوتاهی و سهل انگاری را کنار گذاشته و هر کسی به هر طریقی در توان و بضاعت خود می بیند آستین همت را بالا زند …

امروز روز بحران است روز ایثار و از خود مایه گذاشتن است. روز رویارویی واقعیت ها و روز کنار گذاشتن تعارفات و روز غیرت است. روزیست که این مهاجم کرونا ویروس منتظر باز شدن درب سهل انگاری است… و امروز بر ما و تک تک اعضای هر خانواده و هر شخصی است که ضمن حفظ سلامتی خویش به تعهدات و مسئولیت اجتماعی و فردی با الزام به رعایت نمودن دستورات مسئولین محترم بهداشت و ماندن در خانه پایبند باشیم ..

همشهریان گرانقدر امروز با سخت ترین بحران در جهان و منطقه مواجه هستیم ضرب المثل مشهوری ورد زبان مردمان منطقه بوده که گویند : “از این بدترش هم هست…” بس بلاهای عدیدی از جمله زلزله، سیل، فقر، تحریم و … را تجربه کردیم اما این کجا و آن کجا ..!!

این بلای نامرئی و فراگیر و مخوف هر آن که غافلگیرمان کند و پشت جامعه ای را بر خاک نهد و زمین گیرش کند. پس نباید غافل بود و بایستی هر لحظه با این دشمن نامرئی با علم و آگاهی و مسلح بودن به نکات بهداشتی و رعایت توصیه های بهداشتی آماده این رویارویی بود تا سالم از مهلکه در آییم ..

بسی شایسته است از حماسه ها و ایثارگریهای تلاشگران عرصه سلامت که جسورانه در خط مقدم بحران با این دشمن مهاجم و مخرب ایستاده اند و متاسفانه شاهد شهید شدن بسیاری از این عزیزان بوده ایم تجلیل و تقدیر نمود اجرشان نزد ایزد منان برقرار و یادشان در حافظه تاریخ ماندگار است ..

و جای خود دارد از مردم شریف و فهیم که با سخاوتمندی خویش و مساعدت نسبت به همدیگر و رعایت نمودن اصول بهداشتی و ماندن در خانه اهتمام لازم بعمل آوردند و مدافع خود و مردم بودند تقدیر وقدردانی نمود.

و همچنین عزیزانی که در دیار غربت از تعطیلات نوروزی گذشتند و خویشتن را از آغوش گرم خانواده و منطقه برای امنیت و سلامتی منطقه محروم نمودند و مصلحت جمع را بر مصلحت خویش ترجیح دادند جای تقدیر و تشکر دارد ..

و همچنین حقا در دل این مردم رنجدیده کمپینها، سمن ها و انجمن های همیشه در صحنه بصورت خودجوش تشکیل گردید که با حداقل امکانات اینبار نیز به کمک تلاشگران عرصه سلامت شتافتند که بحق و الانصاف جای تقدیر و تشکر دارند ..

و فی النهایه جا دارد از مدعی العموم های دیارمان خاصتا دادستان محترم شهرستان پاوه که در طول مدت بحران دوشادوش مسئولین و مردم چنان سکان مدیریت را به شایستگی بدست گرفتند و قاطعانه با موانع رفع بحران برخورد نمودند جای بسی تقدیر و تشکر است ..

و اما سخن حقیر:

شاهد واقعیتی هستیم از وقایع که انکارش خیانت است و بیان واقعیت کلید آگاهی و موفقیت است و برای مقابله با هر حادثه و واقعه ای دانش خاص خود را می طلبد ..

شهروندان گرانقدر بر اساس شواهد و مقالات و توصیه ها و تذکرات عالمان علم پزشکی به این نتیجه رسیده ایم که :

در صورت تشدید شیوع, مهار بحران کنونی در توان هیچ ارگانی نیست و نهادهای دولتی و غیر دولتی و نیز انجمن ها و سمن ها و کمپین ها به تنهائی قادر به مهار و کنترل بحران نمی باشند و تنها با مشارکت همگانی مردم میتوان جلو این بحران فراگیر را گرفت..

حقیر بعنوان یکی از خادمین دیارمان عاجزانه و ملتمسانه از مردم شریف استدعامندم همچنانکه کمافی سابق همچون واقعه زلزله اخیر آستین همت را بالا زدید کنون نیز به یاری و کمک انجمنها و سمنها وکمپینها بشتابیم زیرا این مصیبت سنگین همت سنگین می طلبد و بحران سنگین هزینه سنگین در بر دارد و نیز با رعایت توصیه ها و نکات بهداشتی و ماندن در خانه, این عزیزان را در راستای جامعه ای سالم حمایت و همکاری نمائیم ..

امید است که سال( نود و تلخ )را به یدک نکشیم و این حوادث تلخ زنجیره وار را منقطع نمائیم .. از الام همدیگر کاستن وظیفه همگی ماست .همه ما مستحق یاری و مساعدت همدیگر هستیم که انشالله خداوند منان سایه این بلای جهانگیر جهانگستر را با همت همگان از منطقه و جهان بردارد .