انتشار:  جمعه 15 فروردین 1399  ::  10:23   

اویل پرایس؛

اقلیم کردستان قصد تحویل نفت خام به بغداد را ندارد

سروس جهان- اویل پرایس نوشت: استدلال اقلیم کردستان برای عدم تحویل نفت به بغداد تا تشکیل یک دولت جدید فقط یک تاکتیک زیرکانه است.

 

به گزارش کردپرس، با این که دولت بغداد اختصاص بخشی از بودجه کشور به اقلیم کردستان را به تحویل گرفتن روزانه 250000 بشکه نفت خام از این منطقه منوط کرده است اما اقلیم کردستان تاکنون از عمل به آن خودداری کرده است.

نشریه اویل پرایس با اشاره به این که کاهش شدید قیمت نفت خام می تواند ضربه شدیدی به منابع درآمدی عراق بزند عدم پایبندی اقلیم کردستان به تحویل روزانه 250000 بشکه نفت خام به دولت مرکزی عراق را ضربه دیگری بر پیکره اقتصاد این کشور دانسته است.

این نشریه تخصصی حوزه نفت و گاز در ادامه نوشت: اقلیم کردستان عراق تحویل نفت خام به عراق را منوط به تشکیل یک دولت جدید و مورد قبول همگان کرده و قول داده است در صورت تشکیل دولت جدید و همکاری آن با اقلیم کردستان، اربیل تعهد خود نسبت به تحویل روزانه 250000 نفت خام به بغداد را اجرا خواهد کرد.

اویل پرایس این رویکرد اقلیم کردستان را یک تاکتیک زیرکانه توصیف کرده است که به نوشته این نشریه، حتی باعث عدم موفقیت محمد توفیق علاوی در تشکیل کابینه جدید عراق شده است.

این نشریه معتقد است بغداد همچنان با اربیل مدارا می کند زیرا بخشی از نفت خام کرکوک از طریق خط لوله نفت خام اقلیم کردستان روانه بازارهای جهان می شود و دولت مرکزی عراق نمی خواهد این مسیر مسدود شود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#نفت
#کردها