سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 15 فروردین 1399  ::  12:16   

تکذیب ابتلای هزاران نفر به ویروس کرونا در عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزارت بهداشت عراق ضمن تکذیب گزارش های حاکی از ابتلای هزاران نفر در این کشور به ویروس کرونا، تاکید کرد که آمار مربوط به مبتلایان و قربانیان را به صورت شفاف اعلام می کند.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، وزارت بهداشت و محیط زیست عراق شامگاه پنج شنبه با صدور بیانیه ای، گزارش برخی رسانه های خبری مبنی بر ابتلای هزاران نفر در این کشور به نسل جدید ویروس کرونا (COVID-19) را تکذیب کرد.

وزارت بهداشت عراق در بیانیه خود به این مسئله اشاره کرده که برخی خبرگزاری ها و روزنامه ها خبر وجود شک و تردید در قبال شمار مبتلایان و قربانیان اعلام شده از سوی مقامات بهداشتی این کشور را منتشر کرده و مدعی شدند که برخی پزشکان، وجود هزاران مبتلا و قربانی ویروس کرونا را تایید کردند بدون آن که حتی یک مدرک دال بر ادعای خود بیان کنند.

در بیانیه وزارت بهداشت عراق همچنین آمده که از آغاز بحران شیوع ویروس کرونا تاکنون، شمار مبتلایان و قربانیان ویروس در این کشور پس از بررسی و تایید آن از سوی اداره بهداشت عمومی در مرکز وزارتخانه و ادارات بهداشت بغداد و استان های دیگر، به صورت شفاف و از طریق یک گزارش روزانه اعلام می شود و سازمان جهانی بهداشت نیز بارها تایید کرده که عراق در تعامل با مبتلایان، قربانیان و افراد مشکوک به ابتلا، استانداردهای بین المللی را اجرا می کند.

این وزارتخانه در ادامه ضمن تاکید بر این که انتشار چنین اخباری در این شرایط بحرانی منجر به کاهش پایبندی به مقررات منع آمد و شد در عراق و در نتیجه افزایش احتمال ابتلا به ویروس کرونا و شیوع آن می شود، مسئولیت حقوقی ناشی از انتشار اطلاعات اشتباه تهدید کننده امنیت بهداشتی این کشور را بر عهده خبرگزاری ها و روزنامه های ذی ربط گذاشت.

وزارت بهداشت عراق در پایان این بیانیه نیز ضمن تاکید بر تصمیم خود برای اتخاذ تدابیر حقوقی بازدارنده برای حفاظت از شهروندان در برابر تشویش عمدی اذهان عمومی، خاطر نشان ساخت که به همه تلاش خود و بسیج همه امکانات برای مبارزه با این بحران بهداشتی بی سابقه و پشتیبانی از خانواده های آسیب دیده از اپیدمی کرونا در این کشور ادامه خواهد داد.

این در حالی است که پیشتر خبرگزاری رویترز در گزارشی، از یک مسئول در وزارت بهداشت عراق، سه پزشک شرکت کننده در فرآیند انجام آزمایش برای شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا و یک مسئول بلندپایه سیاسی نقل کرده بود که موارد تایید شده ابتلا به ویروس در این کشور بسیار بیشتر از آمار اعلام شده از سوی وزارت بهداشت است.

این منابع آگاه که خواهان عدم افشای نام خود شدند، شمار افرادی که ابتلای آنها به ویروس کرونا در عراق تایید شده را هزاران نفر اعلام کردند با این حال سیف البدر، سخنگوی وزارت بهداشت این کشور در یک پیام کتبی به رویترز، این اطلاعات را نادرست خوانده بدون آن که جزئیات بیشتری در این باره ارائه دهد.

سه پزشک مذکور که عضو تیم های پزشکی کمک کننده در فرآیند آزمایش افراد مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا در بغداد هستند، با استناد به گفت و گوهای خود با همکاران دریافت کننده نتایج آزمایش های روزانه، تاکید کردند که تاکنون ابتلای 3 تا 9 هزار نفر در عراق تایید شده با این حال هر یک از آنها برآورد متفاوتی در این باره ارائه داد.

در همین حال، فرد مسئول در وزارت بهداشت عراق که در زمینه انجام آزمایش های مربوط به نسل جدید ویروس کرونا فعالیت می کند، اعلام کرد که تنها در شرق بغداد بیش از دو هزار مورد ابتلا به این ویروس کشنده تایید شده و مسئول سیاسی بلندپایه نیز که در نشست های این وزارتخانه شرکت می کند، تایید کرد که تاکنون هزاران مورد ابتلا به ثبت رسیده است.

به گفته سه پزشک و مسئول سیاسی مذکور، برخی مسئولان سازمان امنیت ملی عراق با حضور در نشست های وزارت بهداشت، مقامات را به عدم افشای شمار زیاد مبتلایان به ویروس کرونا ترغیب می کنند و می گویند که این مسئله منجر به ناآرامی های عمومی و دشواری کنترل اپیدمی در این کشور می شود.

یکی از این پزشکان ضمن اعلام این که شمار قربانیان ویروس کرونا در عراق نیز به احتمال زیاد تا حدی بیشتر از آمار رسمی وزارت بهداشت است، تاکید کرد که تنها در روز شنبه گذشته 50 قربانی در این کشور دفن شدند در حالی که آمار رسمی تا آن زمان، تنها 42 مورد مرگ بر اثر ابتلا به ویروس را نشان می داد.

این در حالی است که بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت و محیط زیست عراق، تا عصر پنج شنبه نسل جدید ویروس کرونا در مجموع 772 نفر را در این کشور مبتلا کرده که 182 تن از آنها به طور کامل بهبود یافتند و 54 تن دیگر نیز جان خود را از دست دادند.

برچسب‌ها:
#عراق
#وزارت بهداشت
#آمار کرونا
#رویترز