سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  دوشنبه 18 فروردین 1399  ::  12:25   

عدنان الزرفی، نخست‌وزیر مکلف عراق:

با حمایت نمایندگان و جریان‌های سیاسی مامور تشکیل دولت شدم/ با ایران دشمنی ندارم

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر مکلف عراق ضمن تاکید بر این که با پشتیبانی نمایندگان مجلس و برخی جریان های سیاسی مامور تشکیل کابینه شده، اعلام کرد که با ایران دشمنی ندارد و کمک آن به کشورش را نیز فراموش نمی کند.

به گزارش کردپرس، عدنان الزرفی، استاندار پیشین نجف اشرف و رئیس فراکسیون پارلمانی ائتلاف نصر که سه هفته پیش در کاخ السلام شهر بغداد و در حضور محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان، فائق زیدان، رئیس شورای عالی قضایی و مدحت محمود، رئیس دادگاه فدرال عراق، از سوی برهم صالح، رئیس جمهوری این کشور مامور تشکیل کابینه جدید دولت فدرال شد، خاطر نشان ساخت که با پشتیبانی نمایندگان مجلس و برخی جریان های سیاسی و در حضور ده ها تن از نمایندگان، مامور تشکیل کابینه شده است.

الزرفی در مصاحبه با شبکه خبری دولتی عراق (العراقیه الاخباریه) که شامگاه یک شنبه از این شبکه پخش شد، ضمن اعلام این که خواهان برگزاری سریع جلسه مجلس نمایندگان این کشور برای رای اعتماد به کابینه پیشنهادی خود شده، تاکید کرد که ریاست مجلس زمان جلسه را در آینده نزدیک مشخص خواهد کرد.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق در ادامه از برقراری تماس های متعدد با برخی کشورها برای دریافت پشتیبانی بین المللی خبر داده و اعلام کرد که کشورش در آغاز یک مرحله جدید قرار دارد.

الزرفی ضمن تاکید بر این که به نظامی سازی و بحرانی کردن اوضاع امنیتی در منطقه نیازی ندارند، خاطر نشان ساخت که عراق هیچ گونه چالش جدید تحمیلی بر خود را نمی پذیرد.

نخست وزیر مکلف عراق با بیان این که به تجدید نظر واقعی در همه سیاست های اقتصادی نیاز دارند، تاکید کرد که شراکت و همکاری کشورش با کشورهای دیگر از طریق اقتصاد خواهد بود.

الزرفی ضمن تاکید بر این که درآمدهای نفت عراق متعلق به مردم این کشور است، از وجود یک اراده پنهانی برای عدم احداث هر گونه پروژه و طرحی در کشورش خبر داده و لزوم نابودی این اراده های پنهانی مانع از اجرای پروژه های مختلف را مورد تاکید قرار داد.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق با بیان این که هیچ گونه عقده سیاسی در قبال دیگران ندارد و به دنبال مصلحت اجتماعی است نه مشکلات، تاکید کرد که موضع غیر ضروری اتخاذ نمی کند و در پی توافق عمومی است.

الزرفی ضمن تاکید بر این که اقدام بر اساس سیاست و امنیت، مشکلات را حل نمی کند، خاطر نشان ساخت که با وجود اهداف واقعی، جامعه به دفاع از خود می پردازد.

نخست وزیر مکلف عراق با اذعان به این که پشتیبانی عامه مردم را از دست دادند و هیچ گونه همبستگی اجتماعی با نظام حاکم وجود ندارد، تاکید کرد که با اقدامات دولت کنونی علیه معترضان مخالفت کرده و از خواسته های واقعی آنها نیز حمایت می کند.

الزرفی ضمن تاکید بر این که از معترضان عراقی به ویژه در نجف اشرف از طریق تفاهم با نیروهای امنیتی حفاظت کرده، از دستگاه های امنیتی به عنوان ستون کشور نام برد که برخورد با آنها قابل قبول نیست.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق با بیان این که بر هم زدن امنیت را نمی پذیرد و به هیچ گونه اقدامی که باعث اختلال در نظم عمومی شود نیز دست نمی زند، اعلام کرد که در همه فرآیندهای انتخاباتی پیشین شرکت کرده و دارای هم پیمانی با جریان های سیاسی است.

الزرفی ضمن تاکید بر این که هنگام فعالیت وی به عنوان استاندار نجف اشرف، هیچ گونه تعرضی به مقرهای احزاب و مسئولان در این استان ثبت نشد، متعهد شد که هنگام دستیابی دولت پیشنهادی وی به رای اعتماد مجلس نمایندگان عراق، هیچ گونه مشکل امنیتی در کار نخواهد بود.

نخست وزیر مکلف عراق همچنین از تصمیم خود برای کاهش نقش برخی نهادهای دولتی غیر مولد خبر داده و تاکید کرد که وزارت صنایع این کشور در حال حاضر غیر مولد بوده و بیشتر شبیه سازمان تامین اجتماعی است.

الزرفی ضمن تاکید بر لزوم معافیت فقرا و بازنشستگان عراقی از پرداخت عوارض برق و دریافت آن از بخش های تجاری و دولتی، خاطر نشان ساخت که بدهی های داخلی و خارجی کشورش نیز در دوره پیش رو بازپرداخت شوند.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق ضمن اذعان به افزایش سطح فقر در استان های واقع در منطقه فرات میانه و جنوب این کشور، تاکید کرد که گرایش وی اقتصادی است و از همه آنهایی که خواهان مشارکت در این زمینه هستند، استقبال می کند.

الزرفی با تاکید بر این که طرف های در تلاش برای ایجاد مشکلات و جنگ در عراق پذیرفتنی نیستند و باید برای جذب سرمایه محلی و خارجی تلاش کرد، خاطر نشان ساخت که این کشور را از جنگ و تعرض دور می کنند.

نخست وزیر مکلف عراق ضمن اعلام این که 48 ساعت پیش از برگزاری جلسه ویژه رای اعتماد، اسامی اعضای کابینه پیشنهادی خود را تقدیم مجلس نمایندگان خواهد کرد، تاکید کرد که بیشتر آنها از کارمندان عالی رتبه دولت و از استان های مختلف این کشور هستند.

الزرفی ضمن تاکید بر این که به هیچ کسی تعرض نکرده و با همگان به گفت و گو پرداخته، اعلام کرد که نخستین خواسته معترضان برگزاری انتخابات بوده و وظیفه وی نیز برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف است.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق با بیان این که اعتبار کشور و انتخابات زودهنگام مهم ترین موارد برنامه دولت وی هستند، تاکید کرد که در این کشور نظم عمومی وجود دارد و هیچ گونه سلاح علنی در خیابان جز سلاح دولت در کار نیست.

الزرفی با اشاره به این که برخی باندها در عراق دست به آدم ربایی و انجان عملیات ترور می زنند، تظاهرات اخیر در این کشور را واکنشی به اقدام نظام حاکم در هدر دادن ثروت کشور برشمرد.

نخست وزیر مکلف عراق ضمن درخواست از همگان برای پذیرش حکمیت مجلس نمایندگان این کشور، تاکید کرد که جریان صدر به رهبری مقتدی صدر از تشکیل دولت حمایت می کند و دارای موضع مثبتی در قبال معرفی وی به عنوان مامور تشکیل کابینه است در حالی که فراکسیون های پارلمانی جریان ملی حکمه به رهبری عمار حکیم و صادقون وابسته به جنبش عصائب اهل الحق به رهبری قیس خزعلی نیز در میان طرف های امضا کننده طرح نامزدی وی در کمیته هفت جانبه جریان های سیاسی شیعه بودند.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق با بیان این که ائتلاف بین المللی ضد داعش به کشورش در جنگ علیه این گروه تروریستی کمک کرده، اعلام کرد که خواهان تبدیل فعالیت آمریکا از نظامی به اقتصادی است و از متیو تولر، سفیر این کشور در بغداد نیز خواسته که خروج نیروهای خود از عراق را زمان بندی کنند.

الزرفی ضمن تاکید بر این که به حضور ارتش های خارجی نیاز ندارند و نیروهای امنیتی عراق از توانایی دفاع از کشور خود برخوردار هستند، خاطر نشان ساخت که در شرایط کنونی، حضور ارتش های خارجی در کشورش هیچ گونه فایده ای ندارد.

نخست وزیر مکلف عراق ضمن اذعان به این که ایران از نظر نظامی و اقتصادی به کشورش کمک کرده، تاکید کرد که با ایران هیچ گونه دشمنی ندارد و این کشور نیز مخالف قاطع نخست وزیری وی نیست.

الزرفی با بیان این که نامزد نمایندگان عراقی برای تصدی منصب نخست وزیری است نه نامزد طرف های ایرانی یا خارجی، خاطر نشان ساخت که ایران یک کشور همسایه و دوست است که به کشورش کمک کرده و این مسئله را فراموش نمی کنند.

نخست وزیر مامور تشکیل دولت جدید عراق ضمن تاکید بر این که هیچ گونه دشمنی و خصومتی در منطقه ندارند و ایجاد کانون های درگیری نیز برای کشورش زشت است، اعلام کرد که روی آوردن عراق به تسلیحات راهبردی بی فایده است.

برچسب‌ها:
#عراق
#الزرفی
#تشکیل دولت
#ایران