سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  چهارشنبه 20 فروردین 1399  ::  16:08   

نظر مقامات کرد و کارشناسان درباره علت عدم شیوع کرونا در شمال شرق سوریه

سرویس جهان- مقامات کرد سوریه و برخی کارشناسان مسائل کردها معتقدند قطع بودن ارتباط جهان خارج با مناطق تحت کنترل کردهای سوریه در عدم شیوع بیماری کووید 19 یا ویروس کرونا نقش داشته است.

 

به گزارش کردپرس، خبرگزاری میدیا لاین آمریکا گزارش داد تاکنون شیوع ویروس کرونا در منطقه تحت کنترل کردهای سوریه در شمال شرق این کشور گزارش نشده است. کارشناسان و مقامات اداره خودگردان کردی هشدار داده اند در صورت شیوع بیماری، به دلیل عدم امکانات لازم، وضعیت در این مناطق فاجعه بار خواهد بود.

مناطق تحت کنترل اداره خودگردان کردی در سوریه ارتباط زیادی با جهان خارج ندارد زیرا به گفته مقامات این منطقه و کارشناسان ناظر بر مسائل آن، اکنون مرز ترکیه به روی کردها به صورت کامل بسته شده است و ارتباط رسمی و گسترده نیز میان این منطقه و اقلیم کردستان عراق وجود ندارد. از سوی دیگر، مراوده رسمی کردهای سوریه با مناطق تحت کنترل دولت مرکزی و یا شورشیان مخالف این کشور محدود است.

مقامات کرد سوریه ایزوله شدن این مناطق و ارتباط محدود کردها با دیگر مناطق را موهبتی در مقابل سرایت بیماری کووید 19 دانسته اند.

توماس مک کلیر، محقق مقیم در مرکز اطلاعات روژاوا، اندیشکده وابسته به کردهای سوریه به میدیا لاین گفته است ایزوله شدن منطقه کردنشین سوریه باعث تاخیر در ورود ویروس کرونا به این منطقه شده است.

بسام ایشاک، از مقامات سریانی در شمال سوریه و نماینده شاخه سیاسی نیروهای دموکراتیک سوریه در آمریکا نیز به این خبرگزاری گفته است بسته بودن مرزهای منطقه کردنشین سوریه با ترکیه که درگیر بیماری است، مانع ورود این بیماری به مناطق شمال شرق سوریه شده است.

وی افزود: در واقع بسته بودن مرزهای ما با ترکیه مسیرهای ورود این ویروس را محدودتر کرده است.

با این حال مناطق تحت کنترل کردهای سوریه امکانات بسیار کمی برای مقابله با بیماری و یا درمان بیماران احتمالی دارند. مقامات این منطقه و نیز ناظران خارجی مقیم در آن به این خبرگزاری آمریکایی گفته اند نمونه های گرفته شده از افراد مشکوک باید به دمشق ارسال شود و اعلام نتیجه نمونه ها حدود یک هفته طول می کشد.

مقامات کرد همچنین گفته اند امکانات بسیار محدودی در اختیار دارند اما فعلا توانسته اند از راه های دیگر مانند قرنطینه خانگی و بستن مکان های پرخطر مانند مدارس مانع شیوع این بیماری شوند.

بسام ایشاک با اشاره به این که آمریکا خود را متحد کردهای سوریه می داند، از این کشور خواسته است اقلام مورد نیاز مانند کیت های تشخیص بیماری را به این منطقه ارسال کند. وی تاکید کرد که فعلا تنها وسیله تشخیص در این مناطق اندازه گیری درجه حرارت بدن افراد است.

کد خبرنگار: 40101