سرویس ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 21 اردیبهشت 1399  ::  10:44   

هزینۀ هر بمب علیه کردها برای ترکیه

سرویس ترکیه – مخارج نظامی ترکیه در طول 10 سال حدود 27 درصد افزایش یافته است. اقتصاد ترکیه نابسامان است و خزانه خالی است، اما هیچ کس از هزینۀ ماجرا جویی های نظامی ترکیه سخنی نمی گوید.

حکومت ترکیه در مبارزه با همه گیری کرونا و با هدف حفاظت از سلامت شهروندانش تعطیلی کامل اعلام نکرد. علت اصلی این تصمیم وضعیت اقتصادی کشور است. حکومت نمی تواند به مردم بگوید: «در خانه بمانید و فقط مراقب سلامتی خود باشید، در طول همه گیری ما هزینۀ برق، آب و سایر هزینه های شما را پرداخت می کنیم»، چون در خزانه پولی نیست. همه می دانند چرا خزانه خالی است، اما ما اجازه نداریم دربارۀ آن سخنی بگوییم.

این روزها به سختی می توان آشکارا دربارۀ هزینه های نظامی ترکیه سخن گفت. حتی به دشواری می توان به اطلاعاتی دربارۀ هزینه های جنگی ترکیه دست یافت.

همین هفته مؤسسۀ تحقیقات صلح بین المللی استکهلم آخرین گزارش خود را دربارۀ هزینه های نظامی جهان منتشر کرد. این مؤسسه در گزارش خود از بیشترین افزایش سالانه در هزینه های نظامی جهان در طول یک دهه خبر داد، که در سال 2019 به 1.9 تریلیون دلار رسیده است.

هزینه های نظامی ترکیه در سال 2019 شش درصد افزایش یافته و به رقم 20.8 میلیارد دلار رسیده است که 7.8 درصد کل هزینه های حکومت را تشکیل می دهد؛ یعنی به ازای هر نفر 245 دلار. بر اساس گزارش مذکور، هزینه های نظامی ترکیه در سال 2018 به خاطر گسترش حملات به نیروهای کرد در سوریه، افزایش یافته و به رقم 19 میلیارد دلار رسیده بود. هزینه های نظامی ترکیه در فاصلۀ سال های 2009 و 2019 حدود 27 درصد افزایش داشته است.

روز 30 مارس سال جاری رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه کمپینی به منظور جمع آوری کمک های مالی شهروندان برای افراد نیازمند در طول همه گیری کرونا به راه انداخت. او این گونه بر اتحاد، خود کفایی و برادری در ترکیه تأکید کرد: «در چارچوب کمپین "ترکیه، ما برای هم کفایت می کنیم" یک حساب بانکی توسط وزارت خانواده، کار و خدمات اجتماعی افتتاح شده است. من این کمپین را با اهدای حقوق هفت ماه خود افتاح می کنم... ما جز یکدیگر دوستان دیگری نداریم و جز یکدیگر کسی را نداریم که به آن اتکا کنیم. قدرت بزرگ ترکیه در اتحاد، همبستگی و برادری است. ما ترکیه هستیم، ما ملت ترک هستیم. ما ترکیۀ خود کفا هستیم.»

حساب های بانکی کمپین در اختیار عموم گذاشته شد. من وقتی شنیدم حداقل مبلغ اهدایی از سوی شهروندان ترکیه 1.3 دلار تعیین شده است غافلگیر شدم، این امر نشان می دهد اقتصاد ترکیه در چه وضعیت بدی است. در حالی که به این موضوع فکر می کردم جنگنده های F-16 بر فراز شهر من، شهر عمدتاً کردنشین دیاربکر در جنوب شرقی ترکیه، پرواز می کردند. هر روز هواپیماهای جنگی مواضع حزب کراگران کردستان (PKK) را در کوهستان ها بمباران می کنند و باز می گردند. پس دربارۀ هزینۀ هر بمب هم فکر کردم.

دولت باغچلی رهبر حزب راست گرای افراطی حرکت ملی (MHP) و متحد حکومت ترکیه، روز 29 نوامبر 2019 دربارۀ همین موضوع گفت: «مبارزه با ترور هزینه هایی دارد. ما به خاطر بقای کشورمان این هزینه ها را تقبل می کنیم. کسانی که دربارۀ اقتصاد نظری پردازی می کنند، دربارۀ هزینۀ هر یک بمب چیزی نمی دانند. آنها از سر بطالت سخن می گویند. ما از اظهارات اردوغان دربارۀ اقتصادمان حمایت می کنیم.»

باغچلی با ارائۀ جزئیاتی از هزینۀ بمب ها ادامه داد: «تانک های توفان (فرتنه) می توانند در هر ساعت 240 تا 250 گلوله مصرف کنند. می توان در هر ساعت از دو رشته گلوله استفاده کرد. این یعنی در هر ساعت 500 گلوله مصرف می شود. هزینۀ متوسط هر گلوله یک هزار دلار است. اگر در هر روز 500 گلوله مصرف شود، هزینۀ آن می شود 500 هزار دلار. ما در هر عملیات نظامی از 100 رشته استفاده می کنیم؛ به عبارتی می شود 50 میلیون دلار تنها برای هزینۀ گلوله های توپ. هزینۀ یک بمب معمولی که توسط جنگنده ها استفاده می شود 2500 دلار است. تنها مصرف یک ساعت سوخت هواپیمای F-16 حدود 14 هزار دلار است. تنها هزینۀ سوخت هواپیماهای جنگی ما در نخستین روز عملیات شاخۀ زیتون [عملیات نظامی ارتش ترکیه و متحدان سوریش برای تصرف منطقۀ عمدتاً کردنشین عفرین در شمال غربی سوریه] یک میلیون دلار بود.»

با وجود این ها، فخرالدین آلتون مدیر دفتر ارتباطات ریاست جمهوری ترکیه اخیراً اعلام کرد حکومت به خاطر هزینه های اقتصادی قرنطینۀ کامل اعمال نمی کند: «تصمیم قرنطینۀ طولانی مدت هزینۀ سنگینی برای اقتصاد ترکیه خواهد داشت. آسیبی که به زندگی اجتماعی و روان افراد وارد می شود، موضوعی کاملاً مجزا است... اولویت ما، مانند همه، پیشگیری از شیوع بیماری و به حداقل رساندن میزان مرگ و میر ناشی از آن است.در دورانی که این ها نخستین و اصلی ترین موضوعاتی هستند که د دستور کار ما قرار دارند، از دیدگاه عده ای صحبت کردن از اقتصاد غیر مرتبط و حتی غیر انسانی به نظر می رسد. اما واقعیت این است که زندگی باید به نحوی جریان داشته باشد.»

بدون تردید هیچ یک از روزنامه نگارانی که [هنگام ایراد اظهارات آلتون] حاضر بودند از وی نپرسیدند چرا اقتصاد تا این حد نابسامان است، همان طور که کسی نخواست دربارۀ هزینه های جنگی ترکیه سخنی بگوید.

همۀ ما می دانیم که ترکیه هرگز از یک اقتصاد قوی برخوردار نخواهد بود و هیچ گاه یک دموکراسی واقعی به چشم نخواهد دید، مگر این که جنگ با کردها خاتمه یابد. برخلاف ادعای اردوغان، ترکیه هرگز یک کشور خود کفا نخواهد بود، اگر جنگ ادامه یابد.

تنها راه برای داشتن اتحاد، داشتن یک کشور خود کفا، داشتن همبستگی و برادری پایان دادن به این جنگ بی معنا است که در 40 سال گذشته در جریان بوده است. همۀ پولی که در این کمپین  "ما برای هم کفایت می کنیم" جمع شده است، تنها خرج چند روز جنگ است؛ جنگی علیه برادران شما.

اندکی پیش از تهیۀ این یادداشت خبرهای تازه ای رسید که ترکیه در بحبوحۀ همه گیری کرونا پناه جویان را در عراق بمباران کرده است [اشاره به بمباران کمپ آوارگان مخمور در شمال عراق در نزدیکی اربیل] و در نتیجۀ آن سه زن کشته و عده ای دیگر مجروح شده اند.

مهم نیست در ترکیه چه اتفاقی روی دهد، هر چیزی تغییر کند، برخی چیزها همان که هستند می مانند.

 

نویسنده: نورجان بایسل

منبع: پایگاه خبری – تحلیلی احوال

ترجمه: خبرگزاری کردپرس – سرویس ترکیه