سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  چهارشنبه 24 اردیبهشت 1399  ::  11:52   

اختصاصی کردپرس:

روسیه و پروژه اتحاد کردهای سوریه

سرویس سوریه - روسیه با توجه به نقش آمریکا در شمال سوریه از یک سیستم مرکزگرایی قدرتمند در سوریه حمایت می کند. تحقق پروژه اتحاد کردهای سوریه یک گام بسیار بلند در تقویت سیستم مدیریت خودگردان است. موضوعی که تا حد زیادی پروژه آمریکا را برای منطقه محقق خواهد ساخت. از همین رو روسیه به هیچ عنوان به چنین پروژه ای پاسخ مثبت نخواهد داد.

یکی دیگر از بازیگران مهم در تحولات سوریه که در پروژه اتحاد کردهای این کشور نقش مهم و تعیین کننده ای را بازی می کند بدون شک روسیه است. کشوری که از آغاز بحران در سوریه همواره سیاست های "هویج و چماق" علیه کردها اتخاذ کرده و مواضع بسیار متناقضی در ارتباط با کردهای سوریه داشته است. کشوری که اجازه تأسیس تنها نمایندگی حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) را در پایتخت خود صادر کرده و از طرف دیگر با چراغ سبز نشان دادن به ترکیه عملیات بزرگ ضد کردی در عفرین را زمینه سازی کرد. حال با در نظر گرفتن این رویه و تمامی سیاست هایی که روسیه در قبال مسئله کردهای سوریه دارد در این یادداشت تلاش خواهیم کرد تا به مواضع روسیه در ارتباط با پروژه اتحاد کردهای سوریه نگاهی عمیق تر بیندازیم.

پس از آن که مذاکره میان جریان های کرد سوری با ابتکار عمل آمریکا آغاز شد، روس ها برای ورود به این موضوع تلاش زیادی کردند و حتی مذاکراتی را نیز با طرف های درگیر در مسئله کرد انجام دادند تا سهمی در این روند داشته باشد. ولی سوال اصلی اینجاست که آیا روسیه واقعا خواستار اتحاد کردهای سوریه است؟ بهترین پاسخی که می توان به این سوال داد این است که روسیه در شرایط کنونی خواستار اتحاد کردها نیست. چندین دلیل برای این فرضیه می توان ارائه کرد تا موضوعی را که مطرح کرده ایم اثبات کند.

قبل از هر چیز باید اعلام کرد روسیه بعد از سال ها بی رغبتی، یا فقدان شرایط لازم برای رغبت نشان دادن به شرق فرات به عنوان مرکز کردستان سوریه، بعد از عملیات ارتش ترکیه در این منطقه تحت عنوان چشمه صلح، توانسته است حوزه نفوذ خود را تا شرق فرات گسترش دهد. روسیه که تا قبل از اواخر سال 2019 به صورت تقسیم بندی شده با آمریکا عمل می کرد پس از خروج بخشی از نیروهای آمریکایی از شرق فرات و آغاز عملیات نظامی ارتش ترکیه در سرکانی و گری سپی، معادلات رایج را به هم زد و به سمت کردستان سوریه حرکت کرد. توافق جریان های کردی و تقویت این جریان ها متعاقباً خروج نیروهای خارجی از منطقه را مطرح خواهد کرد. روسیه که به تازگی در حال نفوذ به شرق فرات بوده و بر اساس آخرین اطلاعات به دست آمده در حال تحکیم مواضع خود در مرکز کردستان سوریه، یعنی قامشلو است به هیچ عنوان نمی خواهد لااقل به این زودی از منطقه خارج شود.

علاوه بر این، اتحاد کردهای سوریه به معنی یک قدم بسیار بزرگ و موثر در حل و فصل بحران سوریه است. شمال و شرق سوریه یکی از مهمترین حوزه های بحران در سوریه به حساب می آید که سرنوشت این منطقه را تا حد بسیار زیادی اتحاد جریان های کرد تعیین خواهد کرد. با توجه به سیاست خارجی روسیه و شرایط داخلی که در این کشور حکمفرما است، مسکو فعلاً خواستار اتمام بحران در سوریه نیست. حداقل تا برگزاری انتخابات 2024 در روسیه، مسکو خواستار تداوم بحران سوریه است. از همین رو، سیاست روسیه بر روی تداوم بحران در سوریه پایه گذاری شده است نه بر حل و فصل بحران. روسیه به خوبی می داند که اگر بحران سوریه ختم به خیر شود جامعه بین المللی و به خصوص آمریکا بر روی مسائل دیگر از جمله کوزوو، صربستان، گرجستان و ... تمرکز خواهد کرد. روسیه به هیچ عنوان خواستار ایجاد یک چالش دیگر در عرصه بین المللی نیست و از همین رو با تداوم بحران در سوریه خواهد توانست افکار بین المللی را در این بحران کنترل کند.

مهمتر از همه این ها مسئله خودگردانی کردهای سوریه است. اگر چه این روزها خبر اختلافات مسکو با دمشق در برخی رسانه ها منتشر شده است ولی این مسئله به هیچ عنوان به معنی به رسمیت شناختن سیستم خودگردان در شمال سوریه از سوی روسیه نیست. روسیه با توجه به نقش آمریکا در شمال سوریه از یک سیستم مرکزگرایی قدرتمند در سوریه حمایت می کند. تحقق پروژه اتحاد کردهای سوریه یک گام بسیار بلند در تقویت سیستم مدیریت خودگردان است؛ موضوعی که تا حد زیادی پروژه آمریکا را برای منطقه محقق خواهد ساخت. از همین رو روسیه به هیچ عنوان به چنین پروژه ای پاسخ مثبت نخواهد داد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس سوریه

 

بیشتر بخوانید:

ترکیه و پروژه اتحاد کردهای سوریه

هزینۀ هر بمب علیه کردها برای ترکیه

فرمانده ارتش دموکراتیک سوریه هنگام فرار به ترکیه کشته شد

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#سوریه
#کردها
#آمریکا