سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  جمعه 26 اردیبهشت 1399  ::  19:28   

پژوهشگر ارشد بنیاد کارنگی در مصاحبه با کردپرس:

هدف آمریکا و فرانسه از پروژه متحدسازی، تقویت اهرم کردها در مذاکرات سوریه است

سرویس جهان- دکتر یزید سائق درباره میانجیگری فرانسه و آمریکا در مذاکرات متحدسازی کردهای سوریه به کردپرس گفت: این مذاکرات با هدف تقویت موضع کردها در مذاکرات احتمالی بازیگران مختلف بر سر آینده سوریه صورت می گیرد.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا و فرانسه در یک ماه گذشته تلاش مجدد خود را برای متحد کردن دو جریان اصلی کردهای سوریه به رهبری حزب اتحاد دموکراتیک یا پ.ی.د و شورای میهنی کرد سوریه آغاز کرده اند. آن طور که برخی گزارشها درباره این مذاکرات منتشر شده، این مذاکرات به صورت مخفیانه از مدتها قبل در جریان بوده است.

خبرگزاری کردپرس برای بررسی این موضوع با پروفسور یزید سائق، پژوهشگر ارشد مسائل سوریه و کردها در بنیاد کارنگی مصاحبه کرد.

پروفسور سائق معتقد است که آمریکا و فرانسه هدف مشترکی را از میانجیگری میان جریانات اصلی کردی دنبال می کنند. دکتر سائق به کردپرس گفت: « به نظر من هدف آمریکا از پروژه متحدسازی جریان های کردی در سوریه، به منظور تقویت اهرم و جایگاه کردها در مذاکرات سیاسی آینده بر سر سوریه است که برای مثال؛ عوامل اصلی مانند روسیه، سوریه و ترکیه در آن حضور دارند.»

وی احتمال داد «شاید این پیش قدم شدن آمریکا و فرانسه ناشی از این است که مذاکرات میان عوامل مذکور بر سر آینده سوریه از هم اکنون آغاز شده و یا در آینده ای نزدیک آغاز می شود و به همین دلیل هم هست که این دو کشور قدم هایی را در راستای متحد کردن جریان های کردی در سوریه بر داشته اند.»

پژوهشگر ارشد اندیشکده بنیاد کارنگی با اشاره به این که قبلا هم تلاش هایی از سوی این دو کشور برای متحد کردن دو طیف اصلی کردهای سوریه انجام شده اما بی ثمر بوده، نسبت به موفقیت پروژه جدید ابراز تردید کرد. دکتر یزید سائق در این باره گفت:« این که آمریکا و فرانسه در راه متحد کردن کردهای سوریه موفق می شوند یا خیر مسئله دیگری است. من فکر نمی کنم که آمریکا و فرانسه برای این کار به قدر کافی متعهد باشند و یا اهرم های کافی برای متحد کردن شورای میهنی کرد سوریه و اتحاد دموکراتیک کرد سوریه در اختیار داشته باشند.»

پروفسور یزید سائق اختلافات میان دو طیف کردی در سوریه را عمیق خواند و نسبت به تمایل جدی شورای میهنی کرد سوریه و حزب اتحاد دموکراتیک سوریه برای کنار گذاشتن اختلافاتشان ابراز تردید کرد و گفت: «به نظر نمی رسد که احزاب کرد سوریه آماده کنار گذاشتن اختلافاتشان باشند و بخواهند بر یک بستر و زمینه مشترک توافق کنند.»

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#کردها
#سوریه
#آمریکا
#فرانسه
#شورای میهنی کرد سوریه
#حزب اتحاد دموکراتیک