سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  شنبه 27 اردیبهشت 1399  ::  16:01   

بدران چیا کرد:

PYD و ENKS در زمینۀ سیاسی به توافق رسیده اند

سرویس سوریه - بدران چیا کرد، معاون شورای اجرایی مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه در اظهاراتی با اشاره به روند مذاکرات میان کردهای سوریه عنوان کرد: اولین مرحله از مذاکرات میان کردها به اتمام رسیده است و در زمینه سیاسی با ENKS به توافق رسیده ایم.

به گزارش کردپرس، بدران چیا کرد، معاون شورای اجرایی مدیریت خودگردان شمال و شرق سوریه در اظهاراتی با اشاره به روند مذاکرات میان کردهای سوریه عنوان کرد: «برای این که دستاوردها و آینده کردها را تضمین کنیم باید اتحاد میان کردهای سوریه را به وجود آوریم. برای حل و فصل مسئله کردها در سوریه و شمال و شرق سوریه شرایط جدیدی به وجود آمده است. اتحادی که میان کردهای سوریه به وجود آید تمام کردهای منطقه را تحت تاثیر قرار خواهد داد. در همین راستا مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد و شانس موفقیت آن بسیار بالا است».

چیا کرد در گفتگو با خبرگزاری Mezopotamya، با تأکید بر آن که «مذاکره میان کردها آسان نخواهد بود» خاطرنشان کرد: «برای این که این اتحاد به وجود نیاید موانع مختلفی بر سر راه است. جناح های کرد در زمین های سیاسی بسیار مختلفی حضور پیدا کرده اند. حضور شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) در داخل ائتلاف مخالفان سوری که تحت کنترل ترکیه است می تواند مانع بزرگی به وجود آورد. ولی علی رغم تمامی این ها مذاکراتی که آغاز شده است سیر مثبتی را پشت سر می گذارد. در مرحله اول این مذاکرات در زمینه سیاسی به یک توافق کلی دست پیدا کرده ایم. مذاکره باید وارد مرحله دوم شود. برخی موضوعات به صورت کاملا قطعی باید به بحث گذاشته شود. آن موضوعات نیز مدیریت و اداره، مسائل امنیتی و نظامی است که در یک زمین کاملا شفاف باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد».

وی در ادامه اظهارات خود خاطرنشان کرد: «دومین مرحله از مذاکرات تنها با حضور حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) و ENKS نخواهد بود. دیگر احزاب و جریان های سیاسی کرد سوریه نیز حضور پیدا خواهند کرد. حضور این جریان ها در روند مذاکرات بسیار مهم است. مشکل تنها میان ENKS و PYD نیست. اگر این گونه به مسئله نگاه شود ناقص و مشکل دار خواهد بود و نخواهیم توانست اتحاد کاملی را که در نظر داریم به وجود آوریم».

 

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه ترکیه: ترکیه به ENKS اعلام کرده که نباید با YPG همکاری کند

پروژۀ اتحاد کردهای سوریه؛ کارشکنی ترکیه، حمایت بارزانی

روسیه و پروژه اتحاد کردهای سوریه

ترکیه و پروژه اتحاد کردهای سوریه

هزینۀ هر بمب علیه کردها برای ترکیه