سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  شنبه 3 خرداد 1399  ::  20:45   

حال و هوای متفاوت عید فطر امسال در مناطق کُرد نشین

سرویس کردستان- حال و هوای عید فطر امسال هم مانند عید نوروز امسال کمی متفاوت تر از سال های گذشته است.  دیگر از آن دید و بازدیدها گذشته به واسطه کرونا، خبری نیست.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، استان های کُرد نشین  هر سال در روزهاى پايانى ماه مبارک رمضان حال و هواى معنوى خاصى پيدا مى کنند و همه مردم با خرید و آمد و رفت هایی که دارند فضای شهر را مملو از شادی و سرور می کنند اما امسال دیگر این رفت و آمدها کمتر شده است. هر چند خیابان های شهر در روزهای پایانی ماه رمضان بسیار شلوغ شده اما باز هم بسیاری از مردم کردستان از خرید عید فطر چشم پوشی کرده و ترجیح می دهند عید امسال را در خانه خود باشند.

اما اگر نگاهی به رسم و رسوم مردم کُرد تا پیش از ورود ویروس منحوس کرونا داشته باشیم شاید آن نوستالژی را برای ما زنده کرده و قدر آن را بدانیم و با پایان یافتن کرونا در سال های بعد این رسومات زیبا را از یاد نبریم:

بانگ «الوداع » روزهای آخر پيش از اذان عشاء و صبح، فضا را عطرآگين مى کند، در آخرين روزهاى ماه رمضان، در فراق ماه ميهمانى خدا، سوزناک تر و دردناک تر مى شود.

جنب و جوش چشمگير مردم روزه دار اين استان در تدارک برپايى هرچه با شکوهتر آيين هاى ويژه جشن رمضان مانند برگزارى مراسم معنوى مولودى خوانى صفهاى طولانى در برابر قنادي ها و تدارک برگزارى مراسم ازدواج از ويژگی هاى بارز، استقبال عاشقانه و عارفانه مردم اين استان از عيد فطر است.

مردم کردستان چند روز قبل از عيد مشغول تدارک خريد عيد شامل ميوه، شيرينى و آجيل براى پذيرايى از ميهمانان خود هستند و در اين روزها بازار شلوغ و پر رونق است.

زنان کردستان در روز۲۷ ماه مبارک رمضان اقدام به پخت شيرينى محلى به نام «برساق» مى کنند و پس از پخت آن را به مساجد فرستاده و همچنين بين همسايه و اقوام توزيع مى کنند.

در روز عيد فطر مردم اين استان صبح زود براى خواندن نماز عيد همراه خانواده به مساجد محله خود رفته و پس از اقامه نماز همراه خانواده به ديدار اقوام خود براى تبريک عيد مى روند.

جشن عيد فطر «جشن رمضان» در استان کردستان با اقامه نماز جشن در مساجد آغاز مى شود در اين روز پس از اقامه نماز، خانواده ها به ديدار بزرگترهاى فاميل رفته و اداى احترام مى کنند و پس از عيادت از بيماران و حلاليت طلبيدن از کسانى که احتمالا کدورتى از آنها در دل دارند، در منزل براى پذيرايى از سايرين آماده مى شوند.

نمازگزاران پس از اقامه نماز، به صورت جمعى وارد منازل يکايک ساکنان محله شده و در داخل حياط منزل با صداى بلند، جشن رمضان را به صاحبخانه تبريک مى گويند و صاحبخانه نيز با چاى و شيرينى از آنان پذيرايى مى کند.

اين آيين هنوز در اکثر محلات سنندج يا ساير مناطق کردستان که بافت سنتى خود را حفظ کرده اند، اجرا مى شود.

«نوجشن» از ديگر آيين هاى ويژه جشن رمضان در کردستان است که اين آئين و مراسم در حال حاضر در مناطق روستايی استان کردستان با شکوه هر چه بيشتر برگزار می شود و در آن حاضران در مساجد بعد از اقامه نماز به صورت دسته جمعی راهی منازلی می شوند که از عید فطر سال گذشته تاکنون یکی از اعضای آن خانواده از دنیا رفته باشد و در منزلی برای آن مرحوم و مرحومه فاتحه قرائت کرده و عید را به بازماندگان تبریک می گویند.

يک روز بعد از جشن رمضان هم مردم کردستان به استقبال يک دوره شش روزه روزه دارى به نام «ششلان» مى روند بنا به باور مردم اين منطقه ثواب يک روز، روزه ششلان برابر با ثواب يک ماه روزه دارى است.

طبق سنت های دیرین مردم کردستان در این روز مبارک زکات پرداخت می شود و کسی که بتواند جان و روح خود را تزکيه و پاک‌ سازی کند، به فلاح و رستگاری دست می یابد و ادای زکات فطر نيز موجب طهارت انسان از دنائت، لئامت، حرص و بخل می شود.

پرداخت زکات فطره که با نيت عبادت و تقرب به خداوند متعالی انجام می شود، نوعی بهره‌ گيری از ماديات برای رسيدن به معنويات است اگر زکات فطره از صورت پرداخت فردی به سمت بُعد اجتماعی آن سوق داده شود، پشتوانه و سرمايه مهم اقتصادی در حل مشکلات مردم است.

شاید وقتی با صفات پیش گفته از شهری یاد شود، در نگاه نخست بناها و آثار مادی به جامانده از هزاره‌های پیشین به یاد بیشتر مخاطبان آید، اما در حقیقت این عبارت‌ ها می ‌تواند دربرگیرنده برخی آداب و رسوم در رفتار و کردار اجتماعی یا فردی مردم مناطق مختلف باشد که شاید برخی از این آداب و رسوم از نظر دیرینگی، قدمتی چند صد ساله یا حتی هزاران ساله داشته باشند که تا کنون پایدار مانده و به دست ما رسیده‌ اند و ما نیز باید علاوه بر ایجاد تغییرات و تحولات مناسب، آنها را به روز‌رسانی کنیم و به دست آیندگان برسانیم.