انتشار:  شنبه 3 خرداد 1399  ::  21:21   

پاسخ مثبت دولت اقلیم کردستان به نامه وزیر دارایی عراق برای تسویه اوضاع مالی

سرویس عراق و اقلیم کردستان - وزیر دارایی اقلیم کردستان از موافقت دولت اقلیم با مضمون نامه ارسالی وزیر دارایی عراق برای تسویه اوضاع مالی میان دو طرف خبر داد.

به گزارش کردپرس، آوات شیخ جناب، وزیر دارایی اقلیم کردستان در یک نامه رسمی به علی عبدالامیر علاوی، وزیر دارایی دولت فدرال عراق، به نامه رسمی وی به مسرور بارزانی، نخست وزیر اقلیم در رابطه با تسویه اوضاع مالی میان بغداد و اربیل پاسخ داد.

شیخ جناب در پاسخ خود به علاوی که در همان روز ارسال نامه وی یعنی سه شنبه هفته گذشته داده شده، اعلام کرد که دولت اقلیم کردستان با مضمون این نامه برای تسویه اوضاع مالی میان دولت فدرال و دولت اقلیم و اجرای قانون اداره مالی فدرال شماره 6 سال 2019 میلادی موافق است.

این در حالی است که وزیر جدید دارایی عراق در نامه خود به نخست وزیر اقلیم کردستان، پیشنهادی برای تسویه اوضاع مالی میان دولت فدرال و دولت اقلیم را ارائه داده و درخواست کرده که بارزانی چهار مورد ذیل را تایید کند تا اقدامات لازم برای اجرای آنها انجام شود.

1- وزارت دارایی عراق مبلغ 400 میلیارد دینار را برای ماه آوریل به اقلیم کردستان پرداخت می کند.

2- با هدف توافق بر سر یک تسویه نهایی میان دو طرف ظرف حد اکثر 30 روز از تاریخ تامین مبلغ مذکور، برگزاری نشست های فشرده میان نمایندگان دولت عراق و اقلیم کردستان آغاز می شود و قانون اداره مالی فدرال نیز پایه و اساس این تسویه خواهد بود.

3- دیوان حسابرسی مالی عراق با هماهنگی وزارت دارایی دولت فدرال و دیوان حسابرسی مالی اقلیم کردستان، اقدام به محاسبه و بررسی درآمدهای غیر نفتی اقلیم می کند.

4- تامین مبالغ ماه های پس از آوریل نیز پس از اجرای توافق ناشی از نشست های مذکور انجام خواهد شد.

یادآور می شود که دبیرخانه هیئت دولت عراق پنجم ماه جاری میلادی در یک نامه رسمی اعلام کرده بود که هیچ گونه توافقی میان دبیرخانه و وزارت دارایی دولت فدرال از یک سو و دولت اقلیم کردستان از سوی دیگر برای پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم صورت نگرفته و اربیل باید حقوق کارمندان را از سهم خود از بودجه عمومی تامین کند.

در واکنش به این مسئله نیز جوتیار عادل، سخنگوی دولت اقلیم کردستان تاکید کرد که نامه دبیرخانه هیئت دولت عراق دو روز پیش از رای اعتماد مجلس نمایندگان به کابینه دولت مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید این کشور صادر شده و دیدگاه و نظر وی نیست.

عادل ضمن تاکید بر این که توافق میان اربیل و بغداد با اظهارات یک مدیرکل متوقف نمی شود و از بین نمی رود، خاطر نشان ساخت که دولت اقلیم کردستان پایبند به توافق سال 2019 میلادی مبنی بر تحویل روزانه 250 هزار بشکه نفت به دولت مرکزی عراق است و در سوی مقابل نیز، دولت مرکزی باید اعتبارات مالی اقلیم را پرداخت کند.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#آوات شیخ جناب
#علی علاوی
#تسویه اوضاع مالی