سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 3 خرداد 1399  ::  23:01   

عضو شورای رهبری حزب دمکرات کردستان:

تحویل متهمین داعشی توسط اتحادیه میهنی به کرکوک اقدامی کاملا حزبی بود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای رهبری حزب دمکرات کردستان(پارتی) اعلام کرد که اقدام اتحادیه میهنی در تحویل متهمین داعش به کرکوک، اقدامی حزبی بوده و می بایست توسط وزارت امور داخلی اقلیم کردستان صورت می گرفت.

به گزارش کردپرس، خسرو گوران با اشاره به اقدام اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در تحویل 176 متهم داعشی به مقامات کرکوک، گفت که این اقدام کاملا حزبی بوده و اگر دولت اقلیم این اقدام را انجام می داد، می بایست از طریق وزارت امور داخلی صورت بگیرد و پیشتر نیز تبادل زندانیان داعش و القاعده میان اقلیم و دولت عراق توسط وزارت امور داخلی اقلیم صورت گرفته است.

عضو شورای رهبری حزب دمکرات کردستان (پارتی) با اشاره به اینکه مقامات اتحادیه میهنی تاکید می کنند، فرآیند تبادل اسرای داعشی توسط دولت اقلیم و با میانجی گری حزب انجام شده؛  ضمن رد این موضوع، گفت که قباد طالبانی عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی خود معاون نخست وزیر اقلیم کردستان است و اگر از این موضوع اطلاع داشت، می بایست آن را در هیئت دولت و یا با مسرور بارزانی نخست وزیر مطرح می کرد.

همچنین تاکید کرد که تنها طرفی که به صورت مشروع و قانونی حق گفتگو با بغداد و مذاکره بر سر مسائل میان دولت اقلیم و دولت مرکزی عراق را دارد، دولت اقلیم و نهادهای رسمی آن است.

وی خاطر  نشان ساخت که موضع کردها در قبال بغداد دچار شکاف و اختلاف شده و کردها اتحاد و یکصدایی خود در مقابل دولت مرکزی را از دست داده اند و اعزام هیئت های حزبی تک جانبە به بغداد، اقدامی اشتباه است و سودی برای مردم اقلیم ندارد.

خسرو گوران گفت که اعزام هیئت های حزبی به بغداد از سوی حزب دمکرات نیز ارتباطی به مسائل دولتی میان اربیل و بغداد ندارد و برای گفتگو با احزاب بغداد  بوده است.

وی در پاسخ به اتهام نماینده اتحادیه میهنی به حزب دمکرات مبنی بر آزادسازی 35 زندانی داعشی توسط این حزب در مناطق مورد مناقشه عراق، ضمن تکذیب این اتهامات، گفت که هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد.

عضو شورای رهبری پارتی در مورد پافشاری این حزب بر نامزدی فواد حسین برای وزارت امور خارجه دولت عراق به عنوان سهم حزب دمکرات در کابینه مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق، گفت که موضوع شخص فواد حسین نیست، بلکه اجرای اراده خود حزب و  جلوگیری از تعیین افرادی خارج از اراده آن به مانند تعیین طه محی الدین به عنوان نماینده کردها در دوران رژیم بعث است.

شایان ذکر است که طه محی الدین معروف، از مقامات کُرد رژیم بعث صدام و فردی منفعل و بدون هیچ گونه اختیاراتی بوده است، وی در سال 1924 در شهر سلیمانیه به دنیا آمده و در دهه شصت قرن پیش ابتدا از فرماندهان پیشمرگ حزب دمکرات کردستان عراق بوده و سپس از این حزب جدا شده و وارد حزب بعث صدام و مجلس قیاده الثوره رژیم شده و در سال 1975 و در میانه مذکرات  میان صدام و کردها به عنوان یکی از معاونین صدام منصوب گردید و پس از به هم خوردن مذاکرات نیز این منصب را ترک نکرد.

وی به عنوان فردی که هیچ گونه تاثیری در منصب خود نداشته شناخته شده و در سال 2003 و با سقوط رژیم بعث توسط آمریکایی ها دستگیر شده و به دلیل اینکه هیچ گونه اقدام مثبت و منفی انجام نداده بود، آزاد شده و در منطقه دوکان در سلیمانیه اسکان داده شد.

این مقام کُرد دولت صدام،  در سال 2008 به شیوه ای ابهام آمیز مفقود شده و بعدها گفته شد در ماه اوت سال 2009 در یکی از بیمارستان های عمان به دلیل سرطان فوت شده و جسد وی در اربیل به خاک سپرده شده است.

اکنون نیز مقامات و احزاب کُرد در توصیف مقامات و وزرای کُرد منفعل و بی اختیار در دولت مرکزی عراق، آنان را به  طه محی الدین تشبیه می کنند.