انتشار:  سه‌شنبه 6 خرداد 1399  ::  10:02   

اختصاصی کردپرس:

HDP و جریان های سیاسی – مدنی کرد ترکیه چرا هدف قرار داده می شوند؟

سرویس ترکیه - آک پارتی با حمله و فشار علیه جریان های سیاسی کرد و پیش کشیدن موضوع تروریسم و PKK در تلاش برای تهییج احساسات ملی گراهای ترک ترکیه و کشاندن آنان به سمت خود است.

در حالی که این روزها ویروس کرونا و مبارزه با این پاندمی جهانی به یکی از اولویت های اصلی بیشتر کشورهای جهان تبدیل شده و ترکیه نیز یکی از کشورهای درگیر با این پاندمی می باشد، در این کشور شاهد یک رویکرد دیگری هستیم که به جد موضوع مبارزه با کرونا را تحت تاثیر قرار می دهد. افزایش فشارها و عملیات های پلیسی علیه جریان های سیاسی – مدنی کرد ترکیه به خصوص حزب کُردی دموکراتیک خلق ها (HDP) در چند روز اخیر و دستگیری های گسترده فعالان سیاسی کرد ترکیه باعث شده است تا رویکردی متفاوت در ترکیه نسبت به مبارزه با ویروس کرونا در مقایسه با کشورهای دیگر به وجود آید. حال سوال اصلی که تلاش خواهیم کرد به آن پاسخی ارائه دهیم این است: HDP و جریان های سیاسی – مدنی کرد ترکیه چرا هدف قرار داده می شوند؟

اولین پاسخ منطقی که می توان به این سوال داده شود بدون شک مقوله انتخابات است. دیگر نقش کردها و به خصوص حزب HDP در انتخابات برای هیچ کسی در ترکیه پوشیده نیست. HDP با توجه به موقعیت خاصی که در انتخابات ترکیه دارد نقش کلیدی و تعیین کننده ای را بازی می کند که می تواند نتیجه انتخابات را به نفع یکی از دو جریان اصلی (ائتلاف جمهور یا همان حاکمیت – ائتلاف ملت یا همان اپوزیسیون) تغییر دهد. نمونه بارز این موضوع را در انتخابات شهرداری های 31 مارس 2019 به وضوح می توان مشاهده کرد. مهمترین مسئله ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که "کدام انتخابات؟" آیا حاکمیت سیاسی ترکیه به خاطر انتخاباتی که سه سال بعد برگزار خواهد شد چنین حلقه تنگی را علیه HDP برای تضعیف این حزب به وجود آورده است یا سناریو دیگری در جریان است؟ بدون شک تضعیف یک حزب برای انتخابات از سوی حاکمیت نمی تواند از سه سال مانده به انتخابات در دستور کار قرار بگیرد مگر این که آن حاکمیت قصد برگزاری انتخابات زودهنگام را داشته باشد. اگرچه حاکمیت سیاسی ترکیه متفق القول بر برگزاری انتخابات در زمان تعیین شده یعنی سال 2023 تأکید می کند ولی تمامی تحولات و اقداماتی که در عرصه سیاسی صورت می گیرد نشانه های برگزاری انتخابات زودهنگام است. فشارها علیه اپوزیسیون به خصوص جریان های کردی برای تضعیف و تسویه آن، صدور دستور آمادگی به تشکیلات استانی های حزب حاکم از سوی رئیس جمهور این کشور، افزایش محبوبیت نسبی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در جامعه پس از اقدامات دولت در راستای کنترل پاندمی کرونا و ... تماماً زمینه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام آماده کرده است. حاکمیت ترکیه و ائتلاف جمهور بدون شک در تلاش برای بهره برداری از این فرصت به دست آمده خواهند کرد.

پاسخ دوم که چندان بی ارتباط با مقوله انتخابات نیز نیست موضوع "ملی گراهای ترک" است. آک پارتی و اردوغان از زمانی که با حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) ائتلاف کرد با تغییر رویه از رویکرد به آراء کردهای محافظه کار به سمت آراء ملی گراهای ترک تمایل پیدا کرده است. ولی تحولاتی که در چند سال اخیر رخ داده است آراء MHP را به شدت کاهش داده و ملی گراهای ترکیه با جدایی از این حزب به احزاب اپوزیسیون همچون حزب خوب و در این اواخر نیز به حزب جمهوری خواه خلق ترکیه (CHP) روی آورده اند. اکنون آک پارتی با حمله و فشار علیه جریان های سیاسی کرد و پیش کشیدن موضوع تروریسم و PKK در تلاش برای تهییج احساسات ملی گراهای ترک ترکیه و کشاندن آنان به سمت خود است. حاکمیت سیاسی با حمله به جریان های مدنی و سیاسی کرد در واقع در تلاش برای کسب رضایت ملی گراهای ترک است تا در انتخابات پیش رو حمایت حداکثری از این بخش از جامعه ترکیه کسب کند.

پاسخ سوم که به صورت سیستماتیکی و برنامه ریزی شده عمل می کند تلاش برای سرپوش گذاشتن به مسائل مهم کشوری در سایه تبلیغات رسانه ای عملیات ها علیه تروریسم است. در واقع حیله ای که حکومت و رسانه های حکومتی در برهه های مختلف از آن استفاده می کنند. مشکلات متعدد اقتصادی، افزایش بی سابقه قیمت ارزهای خارجی در ترکیه و سقوط ارزش پول ملی ترکیه، عدم موفقیت در کنترل کامل پاندمی کرونا تا بعد از عید فطر بر اساس وعده های داده شده، مشکلات متعدد در عرصه سیاست خارجی، اختلافات درون حزبی در حاکمیت و ... همگی مسائلی به حساب می آیند که حکومت ترکیه در تلاش برای سرپوش گذاشتن بر روی آنان است و هیچ چیزی به اندازه عملیات ها علیه HDP، دستگیری و زندانی کردن فعالان مدنی و سیاسی کرد نمی تواند افکار عمومی ترکیه را در این شرایط تغییر بدهد. از همین رو حاکمیت سیاسی از حمله به HDP به عنوان یک فاکتور تغییر دهنده افکار عمومی و تیتر اول خبرها استفاده می کند تا به مسائل دیگری که تبعات جدی در پی دارد سرپوش بگذارد.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس ترکیه

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها