سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 6 خرداد 1399  ::  18:45   

متخلفان برداشت نمک از دریاچه ارومیه به دام قانون افتادند

سرویس آذربایجان غربی- فرمانده یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی گفت: سه متخلف که بدون مجور اقدام به برداشت نمک از بستر دریاچه ارومیه کرده بودند، توسط ماموران این یگان در ارومیه دستگیر شدند.

رضا خیری با اشاره به اینکه متخلفان توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان شناسایی شدند، به ایرنا گفت: این افراد اقدام به برداشت و انباشت غیرمجاز و انتقال نمک کرده بودند دستگیر و بعد از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

او اظهار داشت: کارشناسان این نهاد بعد از ارزیابی منطقه، میزان برداشت نمک را محاسبه و به مراجع قضایی اعلام کرده اند تا حکم و جریمه افراد متخلف بر این اساس صادر ‌شود.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه هرگونه برداشت شن، ماسه، نمک و علوفه از بستر دریاچه ارومیه ممنوع است، بیان کرد: اغلب مجوز برداشت نمک از بستر دریاچه ۲ یا سه ماهه صادر می‌شود که افراد متخلف بعد از پایان آن نیز اقدام به برداشت می‌کنند.

به گزارش کردپرس، طبق اعلام اداره کل صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی سه واحد فعال، پارسال مجوز برداشت ۲ ماهه داشتند که به ترتیب برای تولید کود شیمیایی، استفاده در بخش های راهداری و شهرسازی و همچنین تولید نمک طعام بود و بر اساس اعلام اداره کل محیط زیست استان امسال فقط ۲ شرکت مجوز برداشت دارند.

برداشت نمک از بستر دریاچه با مجوز سازمان حفاظت محیط‌زیست امکان‌پذیر است اما باید این برداشت از مکان‌های تعیین‌شده انجام شود تا آسیب بیشتری به دریاچه وارد نشود.