سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 6 خرداد 1399  ::  19:42   

آمریکا زندان های جدید در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه می سازد

سرویس جهان- روزنامه نیویورک تایمز از اختصاص بودجه از سوی آمریکا برای ساخت زندان های جدید در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه به منظور جلوگیری از فرار زندانیان داعشی خبر داد.

 

به گزارش کردپرس، دهها هزار زندانی داعشی در زندان های تحت کنترل کردهای سوریه در شمال شرق این کشور محبوس هستند و به دلیل کمبود امکانات امنیتی و شلوغی بیش از حد این زندانها، زندانیا داعشی چند بار اقدام به فرار کرده اند.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نسبت به وضعیت نامناسب در زندان های تحت کنترل کردهای سوریه هشدار داد و به نقل از کارشناسان نوشت: اگر تمهیدات لازم اندیشیده نشود اقدام به فرار زندانیان داعشی باز هم ادامه خواهد داشت.

این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: وزارت دفاع و خارجه آمریکا در حال بررسی امکان ساخت زندان های جدید در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه هستند وبرای این کار بودجه لازم اختصاص داده شده است.

بر اساس این گزارش قرار بود امکان سنجی و مکان یابی برای ایجاد زندان های جدید در اوایل سال 2020 صورت بگیرد اما شیوع کرونا این برنامه را به تاخیر انداخت. با این حال مقامات آمریکایی قصد دارند در آینده ای نزدیک و پس از رفع خطر شیوع کرونا، برنامه ساخت زندان های جدید را از سر بگیرند.

آمریکا بودجه تعمیر و تاسیس زندان های جدید را از 10 میلیون دلار به 20 میلیون دلار افزایش داده است و برای هر پروژه 4 میلیون دلار اختصاص داده است.

مقامات آمریکایی همچنین گفته اند بین 500000 تا یک میلیون دلار هم برای پرداخت دستمزد به نیروهای امنیتی کرد محافظ زندان اختصاص داده اند.

کارشناسان و مقامات کرد سوریه این کمک ها را ناکافی دانسته اند و با توجه به این که کشورهای خارجی حاضر به بازگرداندن زندانیان داعشی نیستند، تاکید کرده اند آمریکا و این کشورها باید راه حلی جدی تر و درازمدت برای این مشکل پیدا کنند.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#کردها
#داعش
#آمریکا