سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  سه‌شنبه 6 خرداد 1399  ::  19:56   

سرویس مبارزه با تروریسم عراق:

والی عراق و معاون رهبر داعش در امور ولایات از پای درآمد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - سرویس مبارزه با تروریسم عراق از کشته شدن معاون رهبر داعش در امور مناطق در نتیجه حمله هوایی ائتلاف بین المللی در شرق سوریه خبر می دهد.

به گزارش کردپرس به نقل از خبرگزاری رسمی عراق (واع)، سرویس مبارزه با تروریسم این کشور بعد از ظهر امروز (سه شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که یکی دیگر از سرکردگان مهم گروه تروریستی داعش به نام معتز نومان عبد نایف نجم الجبوری و ملقب به "حاجی تیسیر" از پای درآمده است.

سرویس مبارزه با تروریسم عراق در بیانیه خود تاکید کرده که این تروریست خطرناک به عنوان "والی عراق" معاون رهبر داعش در امور همه ولایت های این گروه تروریستی و مسئول برنامه ریزی و هماهنگی عملیات های تروریستی در خارج فعالیت می کرده، دارای چندین گذرنامه و کارت شناسایی برای رفت و آمد بوده و از ترس این که تحت تعقیب قرار بگیرد نیز هرگز از تلفن استفاده نمی کرده است.

در ادامه این بیانیه نیز ضمن اعلام این که مدت زیادی رفت و آمد الجبوری و جابجایی مداوم وی در داخل و خارج عراق پیگیری می شده، تاکید شده که جنگنده های ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا با استناد به داده های اطلاعاتی دقیق سرویس مبارزه با تروریسم عراق، این تروریست را در استان مرزی دیر الزور در شرق سوریه هدف قرار داده و از پای درآوردند.

در همین حال، فاضل ابورغیف، کارشناس امور امنیتی عراقی نیز اعلام کرد که تروریست مذکور متولد سال 1984 میلادی و مهندس کامپیوتر بوده که در سال 2006 به گروه تروریستی توحید و جهاد پیوست و میان استان های حسکه و ادلب در شمال شرق و شمال غرب سوریه در حال رفت و آمده بوده است.

به گفته ابورغیف، الجبوری ابتدا به عنوان سازنده بمب های نفوذگر و پس از آن نیز به عنوان وزیر صنعت و مدیر سازمان توسعه داعش فعالیت می کرده تا این که در سال 2018 میلادی به عنوان فرمانده نظامی ولایت های این گروه تروریستی سپس والی عراق منصوب شد، همه حملات تروریستی در این کشور و سوریه را رهبری کرد، برادرانش دستیاران وی بودند و باعث قتل هزاران نفر شد.

این در حالی است که ائتلاف بین المللی ضد داعش نیز شنبه گذشته در بیانیه ای اعلام کرده بود که در جریان عملیات مشترک نیروهای ائتلاف و ارتش دمکراتیک سوریه در استان دیر الزور، دو تن از سرکردگان این گروه تروریستی به نام های احمد عیسی اسماعیل الزاوی و احمد عبد محمد حسن الجغیفی از پای درآمدند.

ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا در بیانیه خود ضمن اعلام این که نیروهای ارتش دمکراتیک سوریه با همکاری ائتلاف به یک موضع داعش در استان دیر الزور حمله کردند و در جریان این عملیات نیز دو سرکرده مذکور این گروه تروریستی کشته شدند، تاکید کرد که الزاوی ملقب به ابوعلی البغدادی به عنوان والی شمال بغداد و مسئول پخش و تبلیغ دستورالعمل های تروریستی فعالیت می کرده در حالی که الجغیفی ملقب به ابوعمار نیز مسئول جابجایی و تامین اسلحه و بمب های دست ساز و افراد در عراق و سوریه بوده است.