سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 6 خرداد 1399  ::  23:27   

دفتر مسرور بارزانی:

دولت اقلیم کردستان جزئیات بدهی های خود را اعلام می کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان- دفتر نخست وزیر اقلیم کردستان اعلام کرد که وی مدیریت اداره و هماهنگی بدهی های عمومی هیئت دولت اقلیم را موظف به تهیه و ارائه گزارشی از جزئیات بدهی های دولت برای ارائه به پارلمان کردستان و افکار عمومی کرده است.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری باس نیوز، پس از اینکه مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان اعلام کرد که دولت اقلیم 27 میلیارد بدهی دارد، نهادها و نمایندگان و احزاب واکنش های شدیدی را به این اظهارات نشان داده و بیشتر آنان از جمله رئیس و برخی نمایندگان پارلمان بدهی 27 میلیارد دلاری را کذب و غیرواقعی دانسته و خواستار ارائه جزئیات کامل، شفاف و دسته بندی شده این بدهی ها شدند.

در پاسخ به این درخواست ها دفتر مسرور بارزانی در بیانیه ای اعلام کرد که وی طی مناه های گذشته به مناسبت های مختلف به این بدهی ها اشاره و اعلام کرده که بخش اعظم آن مربوط به تعهدات و وظایف مالی دولت در قبال کارمندان و حقوق بگیران به ویژه بخش پرداخت نشده آن تحت عنوان پس انداز حقوق است.

در ادامه اشاره شده که دلیل این بدهی مربوط به حقوق کارمندان اقلیم نیز عدم پرداخت بودجه اقلیم توسط دولت مرکزی عراق بوده و در واقع جزو مطالبات مالی اقلیم از بغداد است.

در این بیانیه ذکر شده که تعداد بسیاری افرادی که تاکنون در این مورد سکوت کرده بودند، در واکنش به سخنان مسرور بارزانی به اظهار نظر پرداخته و فارغ از اینکه هر هدفی داشتند، اذعان کردند که بسیاری از بدهی های دولت مربوط به حقوق پرداخت نشده کارمندان و حقوق بگیران است و اظهارات آنان در واقع ثابت کرد که این بدهی وجود دارد و باید با آن به صورت واقع بینانه برخورد شود.

در پایان نیزتاکید شده، بارزانی بر اساس تعهد در مورد شفافیت با شهروندان، نهاد مدیریت اداره و هماهنگی بدهی های عمومی هیئت دولت اقلیم کردستان را موظف به تهیه گزارشی دقیق و کامل از جزئیات همه بدهی ها و تعهدات مالی دولت اقلیم در کمترین زمان ممکن، برای ارائه به پارلمان کردستان و افکار عمومی کرده است.

دولت مرکزی عراق در سال 2014 میلادی اقدام به قطع بودجه اقلیم و حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان کرده و این مسئله در کنار بحران اقتصادی، کاهش نرخ نفت، جنگ داعش و ورود نزدیک به دو میلیون آواره جنگ به اقلیم موجب شد که دولت وقت اقلیم به ریاست نچیروان بارزانی در سال 2016 سیستم پس انداز حقوق را در اقلیم ایجاد کند که بر اساس آن، حقوق تمامی حقوق بگیران و کارمندان اقلیم به صورت نصفه پرداخت شد.

با وجود اینکه دولت در آن زمان تاکید کردکه بخش پرداخت نشده حقوق کارمندان اقلیم، به عنوان بدهی نزد دولت محفوظ بوده و با پایان بحران اقتصادی به آنان پرداخت می شود، اما این وعده تاکنون اجرایی نشده و در سال 2020 میلادی نیز فقط یک ماه حقوق کارمندان اقلیم پرداخت شده و دولت مسرور بارزانی نیز اعلام کرده حقوق را بر اساس توان مالی خود پرداخت می کند.