سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 7 خرداد 1399  ::  00:36   

نماینده جماعت اسلامی در پارلمان کردستان:

دولت اقلیم کردستان نه تنها بدهکار نیست، 7 میلیارد دلار هم در اختیار دارد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده جماعت اسلامی در پارلمان کردستان، ضمن کذب دانستن بدهی 27 میلیارد دلاری دولت اقلیم کردستان، تاکید کرد که دولت 7 میلیارد دلارپول نقد نیز در اختیار دارد.

به گزارش کردپرس، سوران عمر در واکنش به سخنان مسرور بارزانی نخست وزیر اقلیم کردستان که اعلام کرد دولت اقلیم 27 میلیارد بدهی دارد، تاکید کرد که می تواند با ارائه مدارک مستند و معتبر ثابت کند که دولت اقلیم، نه تنها 27 میلیارد دلار بدهی ندارد، بلکه دارای 7 میلیارد دلار پول نقد است و نخست وزیر و معاون وی را برای اثبات این ادعا به چالش می کشد.

وی در ادامه آورده که بنا به اعلام رسمی دولت اقلیم به پارلمان کردستان در پایان سال 2014 دولت نه تنها بدهکار نبوده بلکه دارای 8 تریلیون و 811 میلیارد و 89 میلیون دینار نقد نیز بوده است.

همچنین درادامه آورده که دولت در سال 2015 میلادی با دریافت وام از ترکیه و بخشی از بودجه از بغداد و درآمدهای نفت و داخلی، دارای 8 تریلیون و 424 میلیارد دینار نقد بوده و فقط 8 ماه حقوق را به کارمندان و حقوق بگیران، معادل 7 تریلیون و 170 میلیارد دینار پرداخت کرده و 1 تریلیون و 254 میلیارد دینار را نیز در هزینه های اداره وزارت خانه ها صرف کرده است.

وی تاکید کرده بنا به این آمار که جزئیات آن را در نوشتار خود آورده، دولت اقلیم در 2015 بدون احتساب درآمد نفت کرکوک که آن را در اختیار داشته و درآمدهای داخلی اقلیم و با کسر هزینه ها، دارای 8 تریلیون و  811 میلیارد دینار بوده و اگر بدهی و وام ترکیه را نیز پس داده باشد، باید اکنون دولت اقلیم 7 تریلیون و 600 میلیارد دینار پول نقد را در اختیار داشته باشد.