سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  جمعه 9 خرداد 1399  ::  15:15   

عضو مکتب سیاسی حزب دموکرات کُرد سوریه(الپارتی) در گفت‌وگو با کُردپرس عنوان کرد؛

موافق سیستم فدرالی در سوریه هستیم/ دولت مرکزی توان مذاکره ندارد

سرویس سوریه-عضو مکتب سیاسی حزب دموکرات کُرد سوریه(الپارتی) گفت:کرد:ما خواهان دولت غیرمتمرکز و فدرالی در سوریه هستیم تا حقوق همه ملت‌ها در آن به رسمیت شناخته شود.
 

«حسین مستو» عضو مکتب سیاسی حزب دموکرات کُرد سوریه(الپارتی) در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به مذاکرات میان انجمن‌ میهنی کُرد(ENKSE) و حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) اظهار کرد:مذاکرات میان دو طرف مثبت است و در حال حاضر امیدواریم که احزاب به این‌ رویکرد مثبت ادامه دهند و همگی در مذاکرات حضور یابند.

وی ادامه داد:سه بند اصلی اداری، نظامی و سیاسی  وجود دارد که واجب است درباره آن‌ها به توافقات نهایی برسیم.در حوزه سیاسی طرفین به توافقاتی رسیده‌اند هر چند توافقنامه‌ای امضاء نشده اما از لحاظ سیاسی تفاهم مناسبی به وجود آمده است.

عضو مکتب سیاسی حزب دموکرات کُرد سوریه(الپارتی) درباره اینکه آیا احزاب کُردستان سوریه برای ایجاد یک اداره خودگردان و یا کیان کُردی با قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی مذاکره می‌کنند، گفت:چیز غیر ممکن در سیاست وجود ندارد و اگر احزاب و جریان‌های کُردی با هم متحد شوند می‌توانند در این باره هم اقدام کنند.

حسین مستو در پاسخ به این سوال که آیا اقدامی برای گفت‌وگو با دولت مرکزی انجام شده، توضیح داد:دولت مرکزی در شرایط خوبی قرار ندارد و به پایان خود رسیده و قدرت آن در مناطق مختلف مشخص نیست اما اگر جایی لازم باشد و آن‌ها صاحب قدرت و تصمیم باشند با دولت مرکزی وارد مذاکره می‌شویم تا حقوق مردم خود را از آن‌ها بگیریم.

وی تصریح کرد:ما خواهان دولت غیرمتمرکز و فدرالی در سوریه هستیم تا حقوق همه ملت‌ها در آن به رسمیت شناخته شود.

عضو مکتب سیاسی حزب دموکرات کُرد سوریه(الپارتی) خاطرنشان کرد:کُردها تحت سلطه قدرت‌هایی قرار گرفته‌اند که حقوق آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسند برای نمونه در سوریه تلاش ما یک تلاش سیاسی بود و جنبه نظامی نداشت اما دولت مرکزی به شدت مخالف آن بود.

حسین مستو افزود: از سال ۲۰۱۳ ما نیرویی نظامی به نام(لشکر روژ) در اقلیم کُردستان عراق تشکیل دادیم تا برای حراست از خاکمان به کُردستان سوریه بروند اما هنوز با برادرانمان حزب(PYD) به توافق نرسیده‌ایم که این نیروها به آنجا فرستاده شوند.