سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 9 خرداد 1399  ::  17:55   

عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق:

گفت‌وگوی راهبردی بغداد و واشنگتن اواسط ژوئن آینده آغاز می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - یکی از اعضای کمیسیون امنیت و دفاع مجلس نمایندگان عراق از آغاز گفت و گوی راهبردی میان کشورش و آمریکا در اواسط ماه آینده میلادی خبر داد.

به گزارش کردپرس، کاطع الرکابی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس نمایندگان عراق بعد از ظهر امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) اعلام کرد که گفت و گوی راهبردی میان کشورش و آمریکا در اواسط ماه ژوئن آینده آغاز می شود.

الرکابی در این باره اظهار داشت: توافق شده که گفت و گوی راهبردی میان بغداد و واشنگتن در اواسط ماه آینده خواهد بود با این حال دولت هیچ گونه اطلاعی نداده به ویژه آن که هنوز نامزد تصدی وزارت امور خارجه معرفی نشده تا این مذاکرات را با طرف آمریکایی رهبری کند.

این عضو کمیسیون امنیت و دفاع مجلس عراق ضمن درخواست از دولت مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید این کشور برای شتاب در تکمیل کابینه جهت آماده سازی برای گفت و گوی راهبردی با آمریکا، افزود: مذاکرات عراق و آمریکا بنا به درخواست طرف آمریکایی از دولت سابق انجام می شود؛ مذاکرات میان دو طرف از صفر آغاز نمی شود چرا که توافقنامه چارچوب راهبردی میان دو دولت در کار است و تا بدین لحظه نیز ادامه دارد.

الرکابی در ادامه نیز تصریح کرد: مذاکرات میان عراق و آمریکا از سال 2008 آغاز شد و به دو توافقنامه انجامید، نخست توافقنامه چارچوب راهبردی و دوم نیز اخراج نیروهای آمریکایی؛ توافقنامه هایی نیز میان وزارتخانه های دو کشور وجود دارد که سرآغاز تکمیل برخی تعهدات دو دولت خواهند بود.

این در حالی است که نخست وزیر جدید عراق مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اواخر هفته گذشته در یک تماس تلفنی، همکاری دو کشور در زمینه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی و آماده سازی برای آغاز گفت و گوی راهبردی میان آنها را مورد بحث و بررسی قرار داده بودند.

کاظمی پیش از آن نیز در نخستین دیدار خود با متیو تولر، سفیر آمریکا در عراق بر لزوم همکاری و هماهنگی میان دو کشور در زمینه های اقتصادی و امنیتی، مقابله با تروریسم، آماده سازی برای گفت و گوی راهبردی دو جانبه و تلاش برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه و دوری آن از خطرات تاکید کرده بود.

یادآور می شود که پیشتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق اعلام کرده بود که دولت آمریکا در یک نامه رسمی انجام گفت و گوی راهبردی میان دو کشور در شهر بغداد در روزهای 10 و 11 ژوئن 2020 (21 و 22 خرداد 1399) را پیشنهاد داده که هدف از آن نیز دستیابی به تفاهم متقابل در رابطه با آینده همکاری امنیتی و اقتصادی دو جانبه است.

برچسب‌ها:
#عراق
#آمریکا
#گفت و گوی راهبردی
#روابط بغداد و واشنگتن