سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  دوشنبه 12 خرداد 1399  ::  18:18   

به دستور رییس جمهور؛

پرداخت 300 میلیارد تومان به طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه

سرویس آذربايجان غربي- رئیس جمهور؛ به پرداخت ۳۰۰ میلیارد تومان برای طرح انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه دستور سریع صادر کرد.

به گزارش کردپرس، استاندار آذربایجان غربی در گفتگو با خبرنگاران با اشاره به دستور رئیس جمهور برای اختصاص منابع مالی مورد نیاز اتمام پروژه انتقال آب به دریاچه ارومیه گفت: رئیس جمهور به سازمان برنامه و بودجه دستور داد تا ۳۰۰ میلیارد تومان برای انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه پرداخت شود.

محمدمهدی شهریاری افزود: طرح انتقال آب از رودخانه زاب به حوضه دریاچه ارومیه از سال ۹۳  با هدف مهار و انتقال آب مرزی، سالانه به میزان ۶۲۳ میلیون مترمکعب شروع شده و در حال حاضر یکی از پروژه های مهم احیای دریاچه ارومیه است.

او با بیان اینکه در حال حاضر پیشرفت این طرح ۸۲ درصد است، اظهار داشت: سد خاکی کانی سیب، تونل انتقال آب، کانال انتقال آب از خروجی تونل اصلی به دریاچه ارومیه و بند انحرافی بادین آباد چهار جزء اصلی ا طرح بزرگ انتقال آب از رودخانه زاب هستند.

استاندار آذربایجان غربی گفت: تا پایان سال ۹۷، ۱۴۴۰ میلیارد تومان از محل منابع عمومی و تسهیلات صندوق توسعه ملی برای این پروژه هزینه شده بود و در سال ۹۸ نیز ۱۳.۶ میلیون یورو از محل مقابله با اثرات مخرب ریزگردها و ۱۷ میلیون دلار نیز از محل باقیمانده تسهیلات صندوق توسعه ملی تخصیص یافت.

شهریاری اعتبار مورد نیاز برای اتمام طرح در سالجاری را ۴۵۰ میلیارد تومان دانست و افزود: به دستور رئیس جمهور ۳۰۰ میلیارد تومان برای این پروژه تخصیص می یابد.

شهریاری با قدردانی از پیگیری های سازمان برنامه و بودجه و دیگر مسئولان در اتمام این طرح مهم، ابراز امیدواری نمود این پروژه در دیماه امسال به بهره برداری برسد.