سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 12 خرداد 1399  ::  21:56   

برقراری ارتباط میان فنلاند و اداره خودگردان کردی در سوریه

سرویس جهان- بر اساس گزارش مرکز تحقیقات مبارزه با افراط گرایی، کشور فنلاند از جمله کشورهای محدودی است که با اداره خودگردان کردی در سوریه ارتباط برقرار کرده است.

به گزارش کردپرس، مرکز تحقیقات مبارزه با افراط گرایی در گزارشی پیرامون معضل بازگرداندن زندانیان داعشی به کشورهای اروپایی، علت اصلی عدم همکاری کشورهای غربی با کردها را وضعیت غیررسمی و عدم مشروعیت بین المللی اداره خودگردان کردی در شمال سوریه و همچنین ارتباط احتمالی اداره خودگردان کردی با پ.ک.ک دانسته است.

این مرکز کشور فنلاند را از جمله کشورهای نادری دانسته است که از سپتامبر گذشته ارتباط مستقیمی با اداره خودگردان و مقامات کرد سوریه برقرار کرده و حتی عبدالکریم عمر، رییس مشترک کمیته روابط خارجی ادراه خودگردان کردی برای بررسی وضعیت زندانیان داعشی تبعه فنلاند و محاکمه اعضای اروپایی داعش به این کشور سفر کرده است.

این مرکز از جمله دلایل خودداری کشورهای اروپایی برای ارتباط با اداره خودگردان کردی را ادعای ترکیه نسبت به حملات کردهای سوریه به این کشور عنوان کرده است. با این حال، این مرکز به نقل از مقامات نظامی آمریکا گزارش داد که آمریکاییهای حاضر در سوریه هیچ اطلاعی در مورد حمله احتمالی نظامیان کرد سوریه به داخل ترکیه ندارند. البته کردهای سوریه در برابر حملات ترکیه از خود دفاع کرده اند.

بر اساس گزارش مرکز تحقیقات مبارزه با افراط گرایی، با این که گزارش هایی در مورد پیشرفت مذاکره میان اداره خودگردان کردی و کشور فنلاند منتشر شده اما مقامات فنلاند گفته اند در این گزارش اغراق شده است. علاوه بر آن، مقامات فنلاند بعد از شیوع کرونا احتمالا توجه خود را بیشتر روی این بیماری متمرکز کرده اند و برنامه این کشور برای کمک به روند محاکمه اعضای داعش در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه و یا بازگردادن اعضای زندانی داعش یا خانواده های آنها به فنلاند متوقف شده است.

کد خبرنگار: 40101