سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  سه‌شنبه 13 خرداد 1399  ::  09:53   

ارتباط گروه آنتیفای مورد انتقاد ترامپ با نیروهای کرد سوریه

سرویس جهان- برخی اعضای گروه آنتی فا که دونالد ترامپ به دلیل شرکت آنها در اعتراضات اخیر آمریکا تروریست خوانده، سالها در کنار نیروهای کرد سوریه با نیروهای داعش جنگیده اند.

 

به گزارش کردپرس، اعتراضات اخیر در آمریکا در اعتراض به مرگ جورج فلوید سیاه پوست به دست یک پلیس سفیدپوست، گروه های چپ و آنارشیست های آمریکا را نیز به میدان آورد که یکی از این گروههایی که متهم به غارت در جریان اعتراضات شده اند گروه آنتی فا یا ضدفاشیست ها هستند. دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا آنها را سازمانی تروریستی خوانده است.

اما نکته جالب این است که این گروهی را که ترامپ آنها را سازمان تروریستی خوانده، یکی از گروه های فعال خارجی در مبارزه با داعش در عراق و سوریه بوده اند و از سال 2014 به نیروهای کرد سوریه پیوسته و هیچ گاه همکاری با نیروهای کرد سوریه را انکار نکرده اند. به همین دلیل هم هست که برخی در ترکیه بعد از توییت ترامپ درباره تروریست خواندن آنتیفا، دست به کار شده و از رییس جمهور آمریکا خواسته اند به دلیل ارتباط آنتی فا با نیروهای کرد سوریه حمایت از کردهای سوریه را پایان دهد.

شیکاگو تریبیون در گزارش سال 2018 خود تایید می کند که از سال 2014 که جنگ کردهای سوریه با داعش آغاز شد صدها آمریکایی که تعدادی از آنها از اعضای گروه های چپ و آنارشیست ها و آنتیفا بودند، از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک به نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg پیوند خوردند و خود را به سوریه رساندند تا در کنار نیروهای کرد سوریه که ایدئولوژی حاکم بر آنجا نیز به چپ ها نزدیک است، با داعش مبارزه کنند.

کالب استیونز از جمله شهروندان آمریکایی طرفدار آنارشیست هاست که به دلیل همفکری با کردها راه سوریه را در بر گرفت و به گفته خود به همراه دهها شبه نظامی آنارشیست، در کنار نیروهای کرد به مقابله با داعش پرداخت. وی به شبکه ان آر پی آمریکا گفته است از طریق شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک توانسته است با کردهای سوریه ارتباط برقرار کرده و خود را به مناطق کردنشین سوریه برساند.

بر این اساس، آنتی فا سازمان آلمانی است دارای شعبه هایی در جهان است که در سال 2014 در مناطق شنگال وجود داشته و اعضای آن از طریق "زکی شینگالی" وارد این منطقه شده اند. وی بعداً در سال 2018 هدف حمله هوایی ترکیه قرار گرفت.

زکی شنگالی  200 جنگجوی آنتیفا را وارد جنگ با داعش در منطقه شنگال نمود که بیشتر آنها تبعه آلمانی بودند که از شهرهای "هانوفر و تسلا" جذب شدند. پیروان آیین ایزدی ساکن درآنجا ساکن  هستند و به دلیل تعلق خاطر به پ ک ک بارها در آلمان دستگیر شدند. اکثر داوطلبان مسلط به زبان کردی گویش کورمانجی هستند. این منطقه به بادینان نزدیک تر است. آنها جنگ های چریکی را در عمادیه اقلیم کردستان فرا گرفته اند.

گروهی از جنگجویان  شاخه اروپایی ANTIFA معمولاً پس از گذراندن دوره های نظامی در استان دهوک تحت نظارت نیروهایYPD ، از مرز ربیعه  با عراق وارد  سوریه می شدند. جنگجویان ANTIFA  در جنگهای مربوط به  شهر کردنشین عفرین سوریه نیز حضور داشتند.

جنگجویان خارجی معمولاً  به عنوان سازمان های جامعه مدنی برای کمک به آوارگان وارد شمال سوریه می شدند اما بعد در قالبهای نظامی وامنیتی فعالیت می نمودند.

جاشوا مولی تبعه انگلیس، به وبسایت المانیتور گفته است این که اعضای این گروه به نیروهای کرد سوریه موسوم به ypg پیوسته اند یک راز نیست اما این که گفته می شود که همه اعضای خارجی نیروهای کرد سوریه از گروه آنتیفا و آنارشیست ها بوده اند منصفانه نیست.

پل یکی از اتباع آمریکایی است که به کردهای سوریه پیوسته و در کنار آنها علیه داعش مبارزه کرده است. او نیز به المانیتور گفته اند که حداقل 20 تن از اعضای گروه آنتیفا که ترامپ آنها را سازمان تروریستی خوانده به سوریه آمدند و در کنار کردها مبارزه کردند. او تاکید می کند که بسیاری از گروهها شامل چپها، آنارشیستها و آنتیفاها به کردها پیوستند و بدون داشتن هیچ مشکلی به همراه هم با داعش مبارزه کردند.

اعضای گروه آنتیفا در شبکه های توییتر و فیس بوک فعال هستند و بی محابا عکس هایی از حضور خود را در جنگ با داعش در سوریه و در کنار کردها منتشر کرده و حتی به آن افتخار کرده اند. اما این مسئله به برخی فعالان ترکیه ای بهانه داده تا ارتباط میان کردهای سوریه و آنتیفا را که اکنون ترامپ آن را تروریستی اعلام کرده، ممنوعه اعلام کنند و از رییس جمهور آمریکا بخواهند- به قول آنها- از حمایت از نیروهای کرد سوریه که با تروریست های آمریکایی ارتباط دارند، دست بکشد.

کد خبرنگار: 40101