انتشار:  سه‌شنبه 13 خرداد 1399  ::  12:03   

رییس حزب اتحاد کُردستانی«P.Y.K.S» در سوریه به کُردپرس گفت؛

«ENKS»برای مذاکره جدی است/دولت مرکزی اعتقادی به مسئله کُرد ندارد

سرویس سوریه-عضو هیات رییسه شورای میهنی کُرد(ENKS)در گفت‌:شورای میهنی طرفدار مذاکره است اما دولت مرکزی هیچ اعتقادی به مذاکره و مسئله کُرد ندارد.

«سلیمان اوسو» رییس حزب اتحاد کُردستانی(P.Y.K.S) سوریه در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به ادامه گفت‌وگو‌ها میان شورای میهنی کُرد(ENKS) و حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) اظهار کرد:از زمان تشکیل شورای میهنی کُرد تمام‌ تلاش ما این‌ بود که همه جریان‌های سیاسی، نهادهای مدنی و شخصیت‌های سیاسی مستقل در زیر یک چتر متحد شوند اما دوستان حزب اتحاد دموکراتیک(PYD) راه دیگری را دنبال کردند.

وی ادامه داد:پس از تشکیل شورای میهنی تلاش ما برای وحدت میان جریان‌ها سیاسی کُرد متوقف نشد و در سه نشست اربیل یک، اربیل دو و دهوک توافقنامه‌ای با حزب اتحاد دموکراتیک‌ امضاء کردیم ولی آن‌ها پایبند به توافق نشدند.

رییس حزب اتحاد کُردستانی افزود:پس از درخواست ژنرال مظلوم کوبانی و وساطت آمریکا و اروپا برای نزدیکی احزاب کُرد، ما به این ابتکار پاسخ دادیم و وارد مذاکرات شدیم و در حال حاضر هم توافق سیاسی به وجود آمده است.

سلیمان اوسو درباره موضوعات میان مذاکرات، توضیح داد:ما امیدواریم بر سر مباحث مطرح شده‌ای از قبیل وضعیت اداری، نظامی، اقتصادی و امنیتی که در مذاکرات بر سر آن صحبت می شود، به توافق برسیم.

عضو هیات رییسه شورای میهنی کُرد(ENKS) تصریح کرد:شورای میهنی کُرد برای مذاکره جدی است، فرصت مناسبی پیش آمده چون که دولت بزرگی همچون‌ آمریکا پشت مذاکرات است و ما امیدواریم که بر سر مسائل باقی مانده در مذاکرات به توافق برسیم‌.

سلیمان اوسو درباره شرایط مذاکره میان شورای میهنی و دولت مرکزی گفت:شورای میهنی به مذاکره باور دارد و معتقد است مسائل با گفت‌وگو قابل حل هستند، همچنان که نماینده ما در اپوزسیون در مذاکرات ژنو با دولت مرکزی حضور دارد، به همین خاطر رویکرد مذاکره برای حل بحران را امر مهمی می‌دانیم.

وی خاطرنشان کرد:شورای میهنی طرفدار مذاکره است اما دولت مرکزی هیچ اعتقادی به مذاکره و مسئله کُرد ندارد.

رییس حزب اتحاد کُردستانی(P.Y.K.S) سوریه در پایان گفت:ما بخشی از هیات اپوزسیون در ژنو هستیم اما اکنون نشست‌ها به دلیل حضور نیافتن نمایندگان دولت، متوقف شده و امیدواریم که این نشست‌ها آغاز شود تا راه‌حلی برای بحران‌ سوریه پیدا شود و در درون این راه‌حل حقوق کُردها نیز در نظر گرفته شود.