انتشار:  چهارشنبه 14 خرداد 1399  ::  12:27   

واشنگتن ایگزامینر:

آمریکا باید ساختار کنونی حکومت اقلیم کردستان را تغییر دهد

سرویس جهان- نشریه واشنگتن ایگزامینر نوشت: آمریکا باید توجه بیشتری به اقلیم کردستان نشان دهد اما مهم تر از همه، یک دولت واحد بدور از دخالت حزب دموکرات و اتحادیه میهنی تشکیل دهد.

 

به گزارش کردپرس، نشریه واشنگتن ایگزامینر در گزارشی بر لزوم توجه هرچه بیشتر آمریکا به وضعیت اقلیم کردتسان عراق تاکید کرده و توصیه کرده است آمریکا در سیاست جدید خود در عراق، بیشتر به اقلیم کردستان توجه کند زیرا این منطقه خودمختار بیشتر از عراق در راستای تامین منافع آمریکا حرکت می کند.

واشنگتن ایگزامینر از آمریکا خواسته است بیشترین سرمایه گذاری، حضور نیرو و دیپلمات را در اقلیم کردستان داشته باشد زیرا این منطقه هیچ اقدامی برای مقابله با منافع آمریکا نکرده و واشنگتن می تواند با حمایت بیشتر از اقلیم کردستان بیشتر از گذشته از منافع خود در منطقه محافظت کند.

با این حال، این نشریه آمریکایی ساختار کنونی دولت اقلیم کردستان را « قبیله گرایی» تحت حاکمیت دو حزب اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان ارزیابی کرده و هشدار داده است حمایت از اقلیم کردستان بدون تغییر در ساختار کنونی حکومت اقلیم کردستان فایده زیادی ندارد زیرا به نوشته واشنگتن ایگزامینر، دولت کنونی تحت حاکمیت طالبانی ها و بارزانی ها هر روز بیشتر درگیر منقاشات خانوادگی این دو حزب می شود.

این نشریه خواستار کمک اقتصادی آمریکا به اقلیم کردستان شده و معتقد است اگر اقلیم کردستان کمک های اقتصادی آمریکا را دریافت کند راحت تر اصلاحات ایجاد می شود زیرا آمریکا می تواند دولت را تحت فشار قرار دهد که کمک های آمریکا با استفاده از مالیات شهروندان آمریکایی باید در جای درست و به صورت مناسب هزینه شود و این مسئله به اهرمی برای ایجاد اصلاحات واقعی در اقلیم کردستان تبدیل می شود. هر عمل نادرستی از وی مقامات اقلیم کردستان می تواند بازخواست آمریکا را به دنبال داشته باشد و در این صورت مقامات اقلیم کردستان باید مسئولیت پذیر باشند.

این نشریه ادعا کرده است که دولت مرکزی عراق به دنبال تضعیف اقلیم کردستان عراق است و در صورتی که آمریکا به کردها کمک نکند موجودیت اقلیم کردستان به خطر خواهد افتاد.

کد خبرنگار: 40101