انتشار:  چهارشنبه 14 خرداد 1399  ::  12:30   

مشاور نخست‌‍وزیر عراق:

خروج نظامیان آمریکایی، محور اصلی مذاکرات بغداد با واشنگتن نخواهد بود

سرویس عراق و اقلیم کردستان – مشاور نخست وزیر عراق اعلام کرد: خروج نظامیان آمریکایی، محور اصلی مذاکرات بغداد با واشنگتن نخواهد بود.
 

به گزارش کردپرس، به نقل از پایگاه خبری – تحلیلی میدل ایست نیوز، هشام داود، مشاور نخست وزیر عراق، زمان برگزاری مذاکرات راهبردی بغداد - واشنگتن و سطح حضور رسمی عراق را اعلام کرد.
وی در کنفرانسی مطبوعاتی با یحیی رسول، سخنگوی رسانه‌ای فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، تصریح کرد: مذاکرات با آمریکا در دهم ماه ژوئن کنونی آغاز خواهد شد و احتمالا در سطح وزیر خارجه یا پایین تر از آن برگزار می شود و حضور الکاظمی در این مذاکرات ضعیف است.
وی تاکید کرد که در مذاکرات راهبردی با واشنگتن، بدون پرداختن مستقیم به موضوع خروج نظامیان آمریکایی، بر حاکمیت ملی عراق تاکید خواهیم کرد.
مشاور نخست وزیر عراق به وجود زمینه‌های بسیار برای همکاری با ایالات متحده آمریکا اشاره کرد و گفت، همکاری ها تنها منحصر به بُعد امنیتی و نیازمندی‌های آتی در زمینه اطلاعاتی و آموزشی نیست
لازم به ذکر است که مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید عراق و مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا اخیرا در یک تماس تلفنی، همکاری دو کشور در زمینه های اقتصادی، سیاسی و امنیتی و آماده سازی برای آغاز گفت و گوی راهبردی دو جانبه را مورد بحث و بررسی قرار داده بودند.
کاظمی پیش از آن نیز در نخستین دیدار خود با سفیر آمریکا در عراق بر لزوم همکاری و هماهنگی میان دو کشور در زمینه های اقتصادی و امنیتی، مقابله با تروریسم، آماده سازی برای مذاکرات راهبردی دو جانبه و تلاش برای حفظ امنیت و ثبات در منطقه و دوری آن از خطرات تاکید کرده بود.
این در حالی است که پیشتر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق اعلام کرده بود که دولت آمریکا در یک نامه رسمی، انجام مذاکرات راهبردی میان دو کشور در شهر بغداد در روزهای 10 و 11 ژوئن 2020 (21 و 22 خرداد 1399) را پیشنهاد داده که هدف از آن نیز دستیابی به تفاهم متقابل در رابطه با آینده همکاری امنیتی و اقتصادی دو جانبه است.