انتشار:  چهارشنبه 14 خرداد 1399  ::  12:35   

دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) در گفت‌وگو با کُردپرس؛

سیاست حزب «AKP» و «MHP» براساس انکار کُردها است/ دولت ترکیه اعتقادی به حقوق کُردها ندارد

سرویس ترکیه-:این یک واقعیت است و باید همه ما و رسانه ها و وجدان های آزاد بپذیرند که کُردها در ترکیه تحت ستم هستند.زبان کُردی ممنوع است و اگر فردی حقوق خود را طلب کند حتی اگر عضو حزب سیاسی باشد، یا دستگیر می‌شود و یا سرنوشت بدی منتظرش خواهد بود.

«حکمت سربلند» دبیرکل حزب اسلامی کُردستان(pîk) در گفت‌وگو با کُردپرس با اشاره به سیاست دولت ترکیه در قبال کُردها گفت:قانون ترکیه بر مبنای انکار ملت‌ها و تفکرهای دیگر بنا شده است.در قانون اساسی ترکیه به حقوق اقلیت‌ها هیچ اشاره‌ای نشده و به ویژه کُردها با جمعیت چندین میلیونی به رسمیت شناخته نمی‌شوند و بر اساس قانون اساسی ترکیه همه شهروندان ترکیه، ترک محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد:این یک واقعیت است، کُردها در ترکیه تحت ستم هستند.زبان کُردی ممنوع است و اگر فردی حقوق خود را طلب کند حتی اگر عضو حزب سیاسی باشد، یا دستگیر می‌شود و یا سرنوشت بدی منتظرش خواهد بود.

وی افزود:احزاب حاکم و دولت ترکیه ماهیت و وجود خود را براساس نفی دیگری می‌بیند و در این میان نفی کُردها مهمترین ابزار ماندگاری این چنین سیاستی است.کُردها در ترکیه وضعیت بسیار نامناسبی دارند و در حال حاضر که دو حزب عدالت و توسعه(AKP) و حزب ملی‌گرای ترک(MHP) بر راس قدرت هستند اوضاع بسیار خراب‌تر است.

دبیرکل حزب اسلامگرای کُردستان ترکیه با اشاره به موضوع ناهماهنگی میان احزاب کُرد ترکیه، گفت:کُردها در میان خودشان نیز مشکلات زیادی دارند و حتی این لحظه نتوانسته‌اند به اتحاد برسند.احزاب کُرد اگر می‌توانستند برای حقوق ملی و اجتماعی خود در ترکیه جبهه واحدی تشکیل دهند، قادر بودند رویکرد مشترکی در قبال سیاست‌های دولت‌های مستقر بگیرند اما آنچه مشخص است اختلافات میان احزاب و جریان‌های کُرد اجازه رفتار سیاسی قدرتمندی را نمی‌دهد.من امیدوارم احزاب سیاسی کُرد در ترکیه برمبنای منافع ملی و شرایط تاریخی و بر اساس استاتویی که می‌خواهند، به رویکرد واحدی برسند و خواسته‌هایشان را با صدای بلند هم به ترکیه و هم به جهان بگویند.

حکمت سربلند در خصوص سیاست حزب عدالت و توسعه در قبال برداشتن روسای مشترک شهرداری‌های وابسته حزب اتحاد دموکراتیک خلق، تصریح کرد:حزب عدالت و توسعه به قانون هم پایبند نیست و روسای شهرداری را که بر اساس همین قانون اساسی تبعیض آمیز انتخاب شده‌اند خلع می‌کند و قیمهای خود را می‌گمارد.این غصب است چرا که این‌ شهرداری‌ها براساس اراده ملت و بر مبنای صندوق‌های رای انتخاب شده‌اند.تنها چیزی که از این رفتارها می‌فهمیم تنها تجاوز و ستم و بی عدالتی است.

دبیرکل حزب اسلامگرای کُردستان(PÎK) خاطرنشان کرد:باید به این مسئله توجه کرد وقتی رییس مشترک حزب اتحاد دموکراتیک خلق‌ها "صلاح الدین دمیرتاش" و افراد کلیدی دیگر این حزب  در زندان به سر می‌برند، افرادی که بر اساس خود این قانون اساسی پر از ایراد انتخاب شده‌اند، باید فهمید که هدف (AKP) تنها حذف جریان‌های سیاسی کُرد و مردم کُرد است.

وی افزود:دمیرتاش و افراد دیگر هر چقدر هم که دارای ضعف‌هایی باشند اما براساس اراده ملت و دموکراسی انتخاب شده‌‌اند و نباید در زندان باشند، دولت فقط قصد شکستن اراده کُردها را دارد.دولت ترکیه همه امکانات سیاسی روبروی کُردها را مسدود کرده و اصول سیاست را به بن بست رسانده است اگر به زندان‌های ترکیه نگاه کنیم روشنفکر،سیاستمدار، روزنامه‌نگار و نویسنده بسیاری در زندان‌ها روزگار به سر می‌برند.

وی افزود:من اعتقادی به قانون اساسی فعلی ترکیه ندارم چرا که براساس منافع تنها بخشی از شهروندان نوشته شده و به حقوق ملت کُرد اعترافی نشده است.اگر ۶۰۰ نماینده کُرد هم در مجلس ترکیه باشد، قادر به تغییری در سیاست‌های ترکیه نخواهند بود چرا که سیستم و سیاست در ترکیه به مبنای نبود دیگری و انکار کُردها تعریف شده است.

حکمت سربلند تاکید کرد:دولت همه را‌ه‌ها را سد کرده و تنها راهی که در مقابل کُردها در ترکیه مانده این است، متحد شوند و رویکرد واحدی در قبال سیاست دولت در پیش بگیرند و صدای مردم را به منطقه‌ و جهان برسانند.

این سیاستمدار اسلامگرای کُرد با اشاره با قتل یک جوان کُرد در ترکیه بخاطر گوش دادن به موسیقی کُردی، گفت:اوضاع بسیار بغرنج است.زبان کُردی تا امروز هم ممنوع است و کسی در بازار و کوچه و خیابان به کُردی صحبت نمی‌کند و گروه‌های تندرو از هر اقدامی برای سرکوب فروگذار نمی کنند. حکمت سربلند گفت:خداوند متعال در قرآن می‌گوید انسان‌ها را از رنگ و زبان های مختلف آفریده است اما می‌بینیم دولت اسلامگرای ترکیه هم‌ زبان و هم‌ حقوق کُردها را انکار می‌کند.