سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  چهارشنبه 14 خرداد 1399  ::  14:06   

انجمن حقوقدانان برای آزادی:

در لیچه استان دیاربکر 250 مزار تخریب شده اند

سرویس ترکیه - انجمن حقوقدانان برای آزادی در گزارشی با اشاره به اقدامات اخیر در مناطق کردنشین ترکیه در راستای تخریب مزار و قبرستان هایی که نظامیان PKK در آن دفن شده اند عنوان کرد: در لیچه استان دیاربکر 250 مزار تخریب شده اند.

به گزارش کردپرس، انجمن حقوقدانان برای آزادی در گزارشی با اشاره به اقدامات اخیر در مناطق کردنشین ترکیه در راستای تخریب مزار و قبرستان هایی که نظامیان PKK در آن دفن شده اند عنوان کرد: «تنها در قبرستان منطقه لیچه در استان دیاربکر 250 مزار تخریب شده اند. این نوع اقدامات نشانگر دشمنی آشکار با کردها است. در حالی که هنوز جنازه شیخ سعید و سید رضا هنوز پیدا نشده است اقداماتی که علیه جنازه ها صورت می گیرد از یک حقوق دشمن گرایانه نشأت می گیرد».

به نوشته روزنامه دیوار، در ادامه این گزارش آمده است: «در طول روند مذاکرات صلح در پی توافقاتی که به وجود آمد در قبرستان سیسه واقع در منطقه لیچه دیاربکر 250 جسد دفن شد. همزمان با اتمام روند مذاکرات این قبرستان هر سال مورد حمله و تخریب قرار می گیرد. نیروهای امنیتی ترکیه هنگام گشت زنی در این اطراف یا بازگشت از ماموریتی اقدام به تخریب یکی دو مزار از این قبرستان می کنند. بر اساس آخرین بررسی های صورت گرفته تقریباً تمامی قبرهایی که در طول روند مذاکرات صلح بر اساس توافقات به وجود آمده جنازه در آن دفن شده است، تخریب شده اند. این روند را بدون شک پیگیری خواهیم کرد و مسئله را در پارلمان اروپا کنگره اروپا، سازمان ملل و نهادهای بین المللی مطرح خواهیم کرد».

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها