سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  چهارشنبه 14 خرداد 1399  ::  16:37   

مشاور مسعود بارزانی: بغداد با آهن و آتش با مسئله کردها برخورد کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - مشاور رهبر حزب دمکرات کردستان تاکید کرد که برخورد دولت مرکزی عراق با مسئله کردها تند و به وسیله آهن و آتش بوده است.

به گزارش کردپرس، مسعود حیدر، مشاور مسعود بارزانی، رهبر حزب دمکرات کردستان (پارتی) در گفت و گو با رادیو المربد اعلام کرد که رای مثبت فراکسیون های کردستانی در مجلس نمایندگان عراق به نامزدهای دیگر جریان های سیاسی برای تصدی وزارتخانه های مختلف دولت مصطفی کاظمی، نخست وزیر جدید این کشور، از روی احترام به آنها بوده است.

حیدر در رابطه با نامزدی فواد حسین، از اعضای ارشد حزب دمکرات کردستان و وزیر دارایی دولت عادل عبدالمهدی، نخست وزیر سابق عراق برای تصدی وزارت خارجه در دولت جدید فدرال نیز تاکید کرد که وی از پاکدستی و تجربه اداری برخوردار است و با موافقت عبدالمهدی برای اقلیم کردستان پول ارسال می کرده است.

این عضو ارشد حزب دمکرات کردستان همچنین خاطر نشان ساخت که رای مثبت مجلس نمایندگان عراق به نامزدهای تصدی وزارتخانه های باقی مانده دولت جدید این کشور، بدون توافق سیاسی امکان پذیر نیست.

حیدر ضمن تاکید بر این که رهبران سیاسی کُرد در ساخت عراق جدید پس از اشغال این کشور از سوی آمریکا در سال 2003 میلادی سهیم بودند، اظهار داشت: بغداد با مسئله کردها با آهن و آتش برخورد کرد.

یادآور می شود که مجلس نمایندگان عراق هفتم مه 2020 (18 اردیبهشت 1399) در یک جلسه فوق العاده با حضور بیش از چهار پنجم اعضای خود، برنامه دولت جدید این کشور را به تصویب رسانده و به نامزدهای تصدی 15 وزارتخانه از مجموع 22 وزارتخانه کابینه پیشنهادی رای اعتماد داد؛ به دنبال آن نیز نخست وزیر جدید و وزرای موفق به کسب رای اعتماد، در برابر هیئت رئیسه و نمایندگان مجلس سوگند یاد کردند تا پس از گذشت بیش از پنج ماه از استعفای عادل عبدالمهدی از منصب نخست وزیری دولت فدرال، کاظمی به عنوان ششمین متصدی این منصب از زمان اشغال کشورش از سوی آمریکا در سال 2003 میلادی، آغاز به کار کند.

با این حال، از میان سه وزارتخانه سهم کردها در کابینه دولت نخست وزیر جدید عراق، تنها تکلیف وزارت عمران، مسکن و شهرداری ها مشخص شد جایی که نازنین محمد وسو به عنوان نامزد تصدی این وزارتخانه توانست از مجلس نمایندگان این کشور رای اعتماد بگیرد در حالی که عبدالرحمن مصطفی به عنوان وزیر پیشنهادی دادگستری، در کسب رای اعتماد از مجلس ناکام ماند و رای گیری بر سر وزیر پیشنهادی خارجه نیز به تعویق افتاد چرا که هیچ کسی به عنوان نامزد تصدی این وزارتخانه معرفی نشد.

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#دولت کاظمی
#مشاور بارزانی
#مسئله کردها