انتشار:  چهارشنبه 14 خرداد 1399  ::  17:26   

مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران:

اقلیم کردستان در چندین مرحله درخواست خرید گاز از ایران داشته که در دست بررسی است

سرویس عراق و اقلیم کردستان - حسن منظرتربتی مدیر عامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت در امور گاز جمهوری اسلامی، از تقاضای اقلیم کردستان برای خرید گاز از ایران خبر داد.
 

به گزارش کردپرس به نقل از ایران‌پترونت، حسن منظرتربتی مدیر عامل شرکت ملی گاز و معاون وزیر نفت در امور گاز، در مورد صادرات گاز ایران به عراق و این که آیا این کشور بدنبال جایگزین برای گاز ایران می‌گردد، گفت: صادرات گاز ایران به عراق، مطابق شرایط قراردادی از دو نقطه مرزی نفت‌شهر و شلمچه در جریان است. البته خبرهای دریافتی حاکی از فشار آمریکا به عراق برای جایگزینی گاز ایران است ولی قراردادهای گازی به دلیل نیاز به سرمایه گذاری اولیه بالا، نمی‌تواند به راحتی دستخوش تغییرات شود و هرگونه جایگزینی نیازمند زمان و سرمایه‌گذاری جدی است . ما برای حفظ بازار عراق تلاش‌می‌کنیم و به نتایج آن امیدواریم .

وی در خصوص اخباری مبنی بر جایگزینی گاز اقلیم کردستان به جای گاز ایران و اینکه آیا اقلیم ظرفیت تامین گاز مورد نیاز عراق را دارد، اظهار کرد: طی سالیان گذشته همواره صحبت از توسعه مخازن گازی اقلیم کردستان و صادرات آن به کشورهای همسایه و حتی بازار اروپا مطرح بوده و در کنفرانس‌های متعددی طرح شده است، با این حال واقعیت‌های موجود حاکی از این است که میزان ذخایر گازی اقلیم حدود ۵ تریلیون متر مکعب است. اقلیم کردستان در سال‌های گذشته قراردادهای جداگانه‌ای برای تولید گاز و احداث خط لوله صادراتی به ترکیه منعقد کرده است، ولی در اجرای این قراردادها به ویژه در بخش خط لوله پیشرفت قابل ملاحظه‌ای نداشته است و به همین خاطر توسعه میادین نیز بعضاً یا متوقف شده و یا با سرعت کمتری ادامه می‌یابد. بنابراین وضعیت گاز اقلیم برای صادرات و توسعه مصارف داخلی با تردیدهای زیادی همراه است، با این حال اقلیم کردستان در چندین مرحله تقاضای خود را برای خرید گاز از ایران به منظور تأمین کمبود گاز ارائه کرده و خواستار بررسی شرایط واردات گاز برای برخی شهرهای همجوار و مرزی با ایران شده است .