سرویس ایران
آخرین خبرهای ایران
انتشار:  پنج‌شنبه 15 خرداد 1399  ::  18:44   

اجازه شکل گیری یک کانون فساد خیز دیگر را ندهیم/ منصور اولی

سرویس ایران- فرصت انتخاب روش مدیریت سهام عدالت فعلا تا فردا شب تمدید شده و احتمال دارد دوباره هم تمدید شود که البته باید دستگاه های نظارتی فشار بیاورند که حتما تمدید شود. فرصتی که می تواند مانع ایجاد یک کانون فسادخیز دیگر در کشور شود.

بر اساس اعلام رسمی دولت؛ مشمولانی که در این بازه زمانی «روش مستقیم» مدیریت سهام را انتخاب کنند آن را در اختیار گرفته و می توانند بفروشند یا حفظ کنند. اما عدم مراجعه مشمولین به سایت و انتخاب روش مستقیم  به معنی انتخاب روش غیر مستقیم است.

نکته مهم در این روش غیرمستقیم این است که مدیریت سهام بر عهده یک سری شرکت تعاونی با عنوان «شرکت های استانی مدیریت سهام عدالت» قرار می گیرد. مردم شاید یادشان رفته باشد اما مسئولین دولتی خصوصا شخص معاون اول رییس جمهوری به خوبی به یاد دارند که چه سخنرانی های با آب و تابی (البته انصافا به حق) در مورد فساد و گندکاری شرکت های تعاونی مدیریت سهام عدالت از سال 85 تا 92 ایراد کرده اند.

یادمان نرفته است که به دلیل  سوء مدیریت های این شرکت ها؛ چه زیان هایی به مردم بیچاره سهامدار عدالت وارد شد و هنوز صحبت های آقای طیب نیا وزیر نسبتا موفق اقتصاد دولت یازدهم در گوش مان هست که از روش آزاد سازی سهام عدالت تحت عنوان «بی صاحب سازی» سهام شرکت های پربازده دولتی و به نوعی تاراج آنها حکایت داشت.

یکی از اقدامات خوب دولت،  منحل کردن آن شرکت های استانی بی سر و سامان بود؛ البته قوه قضاییه باید آن موقع بانیان و هیات مدیره های این شرکت ها را تحت تعقیب قرار می داد که نداد. حالا اما سوال مهم و اساسی این است:  چه شده که دوباره دولت دوازدهم می خواهد یک مدل دیگر از همان شرکت ها را به مردم تحمیل کند. چرا مدیریت فعلی سهام عدالت را می خواهد دستکاری کند و این همه اصرار برای انتخاب روش مدیریت در یک بازه زمانی بسیار کم از کجا ناشی می شود؟

بر کسی پوشیده نیست که مردم هنوز هم دقیقا نمی دانند سهام عدالت چیست؟ چگونه می توانند مدیریتش کنند؟ سهامدار چه شرکت هایی هستند و سهام شان چقدر می ارزد؟ بنابراین گذاشتن آنها در یک مگنه زمانی محدود و فشار آوردن به آنها برای انتخاب نکردن روش مستقیم،-  با اجازه مسئولان محترم - کمی مشکوک است.

آیا دست هایی می خواهند دوباره آن تجربه فاجعه بار شرکت های تعاونی استانی سهام عدالت را تکرار و این سهم بسیار بسیار بسیار اندک مردم از عدالت را هم به تاراج ببرند؟

شایسته است با توجه به اینکه اکثر مردم سهامدار عدالت اطلاعات چندانی از بورس و سهام ندارند زمان انتخاب روش مدیریت حداقل تا تیر ماه تمدید شود. به آنهایی که اشتباها روش غیر مستقیم را انتخاب کرده اند فرصت ویرایش داده شود و زمینه ها برای اینکه مردم سهام شان را در اختیار خودشان بگیرند فراهم شود.

اما روی دیگر سخن می تواند با مردم باشد، همه ما وظیفه داریم سهامداران را تشویق کنیم که با انتخاب روش مستقیم اجازه شکل گیری یک کانون فسادخیز دیگر را ندهند. توصیه عموم کارشناسان برای مدیریت سهام عدالت «انتخاب روش مستقیم و نفروختن آن است» کاش یک کمپین با همین نام در فضای مجازی هم درست می شد. وقت تنگ است.