سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  جمعه 16 خرداد 1399  ::  13:02   

رئیس قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی:

فاز دوم بیماری کرونا از فاز اول آن خطرناک تر است

سرویس آذربایجان غربی- رئیس قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی گفت: فاز دوم بیماری کرونا از فاز اول آن خطرناک تر است و بیماران مراجعه کننده نسبت به پیک اول، بد حال ترند و بیشتر نیازمند بخش ویژه ( ICU ) هستند .

به گزارش خبرنگار کردپرس، دکتر جواد آقازاده در یک گفتگوی ویژه خبری اظهار داشت: رفتار ویروس و ماهیت آن تغییر یافته است و به شکلهای مختلف و علایم متفاوتی خود را در بیماران نشان می دهد .

او اضافه کرد: باید با رفتار و کردار و عادات هوشمندانه با ویروس مواجه شویم. در همین راستا فاصله گذاری هوشمندانه یا هدفمند. نیازمند مسئولیتهای فردی و اجتماعی است که باید رعایت شوند.

بیماران مراجعه کننده پیک دوم بد حال ترند و بیشتر نیازمند ( ICU ) هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی با بیان اینکه ویروس کرونا حالت جنگ فرسایشی به خود گرفته است ، تاکید کرد: با توجه به کامل بودن شبکه بهداشت و درمان استان و اینکه پایگاه اولیه مراقبتهای اولیه بهداشتی ( PHC ) کشور در آذربایجان غربی بود لذا از همان ابتدای آغاز بیماری سیاستهای دانشگاه علوم پزشکی و مدیریت کلان استان بر استفاده از پتانسیل های این شبکه متمرکز شد .

او ادامه داد: در فاز اول بیماری، آموزشهای لازم به مردم ارائه شد و رسانه ها همکاری خوبی داشته و مردم و مسئولین همدلی قابل توجهی داشتند، اما با کاهش حساسیت مردم ، در پیک دوم ، آمار فزاینده شد. بیماران مراجعه کننده نسبت به پیک اول ، بد حال ترند و بیشتر نیازمند بخش ویژه ( ICU ) هستند .

آقازاده بیان کرد: بالا رفتن آمار مبتلایان به کرونا دقیقا با رفتار مردم و مسئولین ارتباط دارد بعبارت دیگر رفتاری که همه ما داریم موجب عملکرد ویروس در بدن ما و ایجاد بیماری می شود .

او ادامه داد: همه مسئولین موظف به رعایت اجرای فاصله گذاری اجتماعی و ارائه آموزش های مربوطه به واحد های زیر مجموعه خود هستند

شش منطقه قرمز در آذربایجان غربی؛ به این شهرها سفر نکنید

رئیس قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی افزود: سلامت مردم اولویت اول ماست و غربالگری بیماران به پیشگیری از توسعه بیماری تا کنون کمک کرده است اما اگر گرفتاری مردم به بیماری کرونا افزایش یابد، محدویتها را افزایش می دهیم .

او با اشاره به شهرستانهای با وضعیت قرمز از نظر کرونا گفت: سردشت ( بخاطر شرایط ویژه ای که دارد از جمله وجود 400 جانباز شیمیایی بالای 50 درصد با آسیب ریوی ) ، ارومیه ، مهاباد ، میاندوآب ، سلماس و خوی از آن جمله اند و رفت و آمد در مناطق قرمز به معنی جابجا کردن ویروس و انتشار بیماری است .

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی تاکید کرد: از مسافرت های غیر ضروری باید خودداری شود .

بیشترین گروه سنی مبتلا به کرونا در آذربایجان غربی 15 تا 54 سال است

آقازاده بیشترین فراوانی سنی مبتلایان به کرونا در استان را در رده سنی 15 تا 54 سال دانست و گفت: در این رده سنی،  4105 نفر  بیمار مثبت وجود دارد که   67.7 درصد را شامل می شود.

او ادامه داد: پس از آن رده سنی بالای 55 سال با  1728 نفر مثبت  هستند که 28.7 درصد و تعداد مبتلایان زیر 14 سال، 224 نفر بیمار مثبت  است که  3.6 درصد را شامل می شود.

رئیس قرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در آذربایجان غربی اظهار کرد : حالت ناقل بودن بیماری در کودکان و جوانان بیشتر است  و در حالی که داروی درمان قطعی بیماری و واکسن علیه کرونا وجود ندارد، باید خودمراقبتی را سرلوحه پیشگیری از بیماری قراردهیم تا هم خود و هم خانواده و هم جامعه مصون از بیماری باشد

او با اشاره به اینکه نباید به شایعات توجه کنیم گفت: هرچند به حد کافی تخت بیمارستانی فراهم شده است ولی نمی خواهیم مردم را روی تخت بیمارستانی ببینیم . تاکید می کنم که بیماری کرونا باید جدی گرفته شود و پرتکل های بهداشتی دقیقا رعایت گردد .