سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 17 خرداد 1399  ::  08:34   

استاندار نسبت به افزایش ابتلا به کرونا هشدار داد؛

سرنوشت ایتالیا در انتظار سلیمانیه است

سرویس عراق و اقلیم کردستان – با افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا در اقلیم کردستان به ویژه سلیمانیه، استاندار این استان نسبت به عواقب هولناک عدم پایبندی شهروندان به مقرارت و توصیه های پزشکی، هشدار داد و گفت: با تداوم روند کنونی، سرنوشت ایتالیا در ابتلا و مرگ و میر بر اثر کرونا در انتظار سلیمانیه است.
 

به گزارش کردپرس، بر اساس آخرین آمار رسمی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت اقلیم کردستان، شمار مبتلایان به کرونا به 1 هزار و 15 تن رسیده است و روند رو به رشد ابتلا و افزایش مرگ و میر بر اثر این بیماری مقامات را نگران کرده است.

دکتر هوال ابوبکر استاندار سلیمانیه در گفتگو با شبکه تلویزیونی روداو، نسبت به عدم پایبندی شهروندان به مقررات اعلام شده و روند رو به رشد ابتلا به کرونا هشدار داد و گفت: اگر شهروندان آن گونه که هم اکنون مشاهده می شود، بی اعتنا بوده و  پایبند مقررات و توصیه های اعلام شده نباشند، همان گونه که در ایتالیا شاهد بودیم در سلیمانیه فاجعه روی خواهد داد و به مرحله ای خواهیم رسید که در بیمارستان ها هم قادر به پذیرش بیمار نباشیم.

بر اساس گزارش های رسمی، در اقلیم کردستان روزانه ده ها مورد ابتلای جدید به کرونا ثبت می گردد و درصد مرگ و میر بر اثر این ویروس در حال افزایش است، به گونه ای که طی 23 روز اخیر فقط در سلیمانیه 387 مورد جدید ابتلا به کرونا ثبت شده است که 9 تن از آنان فوت شده اند؛ یعنی درصد مرگ و میر به 4 درصد از مبتلایان افزایش یافته است.

شمار مبتلایان در اقلیم کردستان به تعداد تخت های بیمارستانی نزدیک می شود و به همین دلیل هم اکنون یک بیمارستان دیگر و دو روستای توریستی، به مبتلایان به کرونا اختصاص یافته اند. هم اکنون بیمارستان های کرونایی دارای 450 تخت می باشند و شمار بستری شدگان نیز به 400 تن رسیده است.

داهات حویزی رئیس یکی از بیمارستان های ویژه کرونا در اقلیم کردستان ضمن اشاره به افزایش چشمگیر شمار مبتلایان به کرونا طی مدت اخیر هشدار داد که در صورت تداوم روند کنونی، بیمارستان ها قادر به پذیرش بیمار جدید نخواهند بود.

وی بدون اشاره به آمار مشخصی، آشکار ساخت که بخشی از کادر درمانی اقلیم کردستان به دلیل وضعیت موجود و فشار کاری و افزایش ابتلا به کرونا اقدام به ترک شغل کرده و سیستم درمانی با مشکل تامین نیروی انسانی روبرو است.