سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  شنبه 17 خرداد 1399  ::  15:48   

مرتضی حاتمی مطرح کرد؛

کمبود آثار ادبی با موضوع حفاظت از محیط زیست برای کودکان و نوجوانان

سرویس ایلام - مرتضی حاتمی، نویسنده و روزنامه نگار ادبی به مناسبت روز جهانی محیط زیست به کردپرس گفت: متاسفانه کتاب های مناسب در ادبیات کودک و نوجوان با موضوع و محتوای نگهداری از محیط زیست کم است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، وی تصریح کرد: با عنایت به این که محیط زیست میراثی گرانبهاست و بازتولید آن بسیار زمانبر و پرهزینه است؛ فرهنگ سازی و نهادینه کردن راه های مراقبت از محیط زیست توسط همه ی افراد جامعه ضرورتی بزرگ و فضیلتی ارجمند است.

او گفت:  بی شک نقش اهالی قلم و نویسندگان و هنرمندان در این عرصه ضروری و اثرگذارتر خواهد بود، زیرا ابزار ادبیات و هنر در اختیار آنهاست و به خوبی می توانند از آن در انتقال اندیشه های اثربخش، بهره ببرند.

بازآفرین مجموعه حکایت های "شاخ بلوطی" افزود: محیط زیست،میراث ارزشمند انسان در طول تاریخ بوده که نقش آن در حیات و بقای زندگی انسان انکارناپذیر است و متاسفانه شاهد ضربه زدن و نابودکردن بخش هایی از این سرمایه ی ملی توسط افرادی بی مسئولیت هستیم.

حاتمی با اشاره به ضرورت توسعه و تقویت فرهنگ نگهداری درست و اصولی از این میراث بزرگ، ادامه داد: این روزها متاسفانه شاهد جنگل سوزی های گسترده در زاگرس هستیم که در این حوادث بخش هایی از میراث ملی از بین رفته است. اگر در طول زمان راه های مواظبت از محیط زیست و جنگل و... را در قالب های اثربخش به جوامع هدف خصوصا کودکان و نوجوانان آموزش داده می شد شاهد تکرار چنین حوادث جانسوزی نبودیم.

نویسنده "فرار... فرار..."  یادآور شد: ناشران و مولفانی را می شناسم که دغدغه هایشان بوم زیست و نگهداری از آن بوده و تلاش های خوبی در این راستا داشته و کتاب های خوب و ارزشمندی تولید و منتشر کرده اند، اما این اقدامات کم و محدود است و لازم است آثار بیشتری از جامعه ی مولفان و ناشران با عنایت به جمعیت جوامع هدف با این موضوع تولید و منتشر شود.

حاتمی گفت: از میان آثار منتشر شده ام، بیش از ۱۰ کتاب به طور غیرمستقیم به نگهداری از محیط زیست و راهکارهای مراقبت از جنگل ها و رودخانه ها و بیشه زارها و دریا و ... به زبان بازآفرینی برای کودکان پرداخته ام و به تازگی دو مجموعه داستانک برای نوجوانان با همین موضوع با نام های : "شلیک به عُقاب" و "آواز جنگل بلوط" به ناشران داده ام که قرار است به زودی منتشر شوند.

برچسب‌ها:
#ایران - ایلام
#مرتضی حاتمی، نویسنده
#محیط زیست
#ادبیات کودک
#کتاب با موضوع محیط زیست