سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  شنبه 17 خرداد 1399  ::  16:03   

تاکید بر ضرورت تغییر مکانیسم گفتگوهای اربیل و بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان در مجلس عراق، اعلام کرد که با توجه به تغییر و تحولات روی داده در عراق و بر سر کار آمدن چهره های جدید، لازم است مکانیسم گفتگوهای میان اربیل و بغداد تغییر داده شود.
 

به گزارش کردپرس، جوان احسان در گفتگو با بخش کردی رادیو صدای آمریکا، مشکلات و اختلافات میان دولت اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق را مشکلاتی حقوقی و قانونی خوانده و گفت که دو طرف سعی دارند بر اساس قوانین اداری و اجرایی به توافق برسند.

رئیس فراکسیون اتحادیه میهنی کردستان (یکیتی) در مجلس عراق، افزود که بنا به قانون بودجه 2019 عراق سهم بودجه فعلی اقلیم از بودجه عراق 450 میلیارد دینار است که صرف تامین حقوق کارمندان و حقوق بگیران اقلیم می شود، اما سهم واقعی اقلیم از بودجه، بر اساس قانون 895 میلیارد دینار تعیین شده است.

وی خاطر نشان ساخت که مشکل حقوق بگیران غیر شاغل که یکی از موضوعات مورد اختلاف میان اربیل و بغداد در رابطه با پرداخت حقوق به کارمندان است، در سرتاسر عراق وجود دارد و برخی افراد حتی غیرشاغل،  دو حقوق و بیشتر هم دریافت می کنند و دولت مرکزی نیز قادر به کنترل این وضعیت و پایان دادن به آن نیست.

جوان احسان مشکل و اختلاف اصلی میان اربیل و بغداد را میزان هزینه ها و سهم اقلیم کردستان از بودجه عمومی دانست و گفت که هیئت مذاکره کننده اقلیم کردستان در گفتگوهای اخیر با دولت مرکزی به دلیل فشاری که بر دولت وارد می شود، انعطاف بیشتری از خود نشان داده است.

از نظر وی  لازم است دولت اقلیم  به عنوان مسئول تامین معیشت مردم برای این مهم مذاکره کرده و در مذاکرات موفق شود زیرا به جز اینکه وظیفه تامین روزی مردم بر عهده دولت است، اقلیم برای پرداخت حقوق کارمندان زیر  بار بدهکاری رفته و اگر پیشتر نیز دچار اشتباه شده باشد، اکنون باید با مدیریت مذاکرات، کاستی و اشتباهات را تصحیح کند.

همچنین تاکید کرد که لازم است دولت اقلیم، مکانیسم گفتگو و مذاکره خود با دولت و احزاب سیاسی عراق را تغییر دهد، زیرا اکنون تغییر و تحولات اساسی در کشور روی داده و رهبران کاریزماتیکی که از سال 2003 در این کشور بر سر کار آمده اند(مانند جلال تالبانی) اکنون نمانده و چهره های نو و نسل جدیدی در عرصه سیاسی عراق بر سر کار آمده اند که مواضع و دیدگاه های آنان متفاوت از گذشته است.