سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  شنبه 17 خرداد 1399  ::  16:08   

آتش سوزی در کمین مراتع کردستان/ آتش زدن بقایای گیاهان در مزارع جرم است

سرویس کردستان- مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری کردستان گفت: مردم با رعایت توصیه‌های زیست محیطی نسبت به حفاظت از عرصه‌های طبیعی اهتمام بیشتری داشته باشند چرا که آتش‌سوزی به عنوان تهدید جدی در کمین مراتع و جنگل‌ها است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، پیمان فتاحی اظهار داشت: با توجه به در پیش بودن گرما و خشکی هوا، رویش گسترده پوشش گیاهی و حجم قابل توجه علفی و خشک آن در عرصه‌های منابع طبیعی رعایت موارد ایمنی در راستای پیشگیری از آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع از سوی همگان ضروری است.

وی با توصیه به مردم برای پرهیز از روشن کردن آتش در جنگل‌ها و مراتع اضافه کرد: پیشگیری و مدیریت اطفای حریق در عرصه‌های ملی و طبیعی نیازمند مشارکت فعال همه مردم با هدف حفاظت از این سرمایه‌های ملی است.

فتاحی افزود: پیشگیری و مدیریت اطفای حریق در عرصه‌های منابع طبیعی نیاز به مشارکت همگانی دارد و مردم با مشاهده کمترین دود یا آتش سوزی بلافاصله با ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی از طریق شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ تماس بگیرند و با رعایت نکات ایمنی در خاموش کردن آتش مشارکت کنند.

مدیر روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیرداری کردستان تاکید کرد: مردم توجه کنند از آنجایی که که بعد از ظهرها وزش باد شدت یافته در این زمان به هیچ عنوان آتش روشن نکنند و در صورتی که مجبور به روشن کردن آتش هستند حتماً با رعایت فاصله از درختان اطراف محل، آتش را از گیاهان علوفه ای خشک شده دور کرده و با اطمینان از خاموش شدن آتش، محل را ترک کنند.

فتاحی یادآور شد: شهرداری ها و دهیاران از آتش زدن زباله ها خودداری کرده و در صورت اقدام به این کار با رعایت اقدامات ایمنی،  پوشش گیاهی اطراف سایت زباله را به عرض ۱۰ متر از علوفه و گیاهان خشک پاک کنند.

وی ضمن یادآوری این نکته طبق بررسی‌های به عمل آمده غالب حریق های حادث شده در جنگل‌ها و مراتع استان در خارج از ساعات کاری اداری و روزهای پایانی هفته و ایام تعطیلات اتفاق می‌افتد، گفت: دامداران، کشاورزان، گردشگران و تمام کسانی که در محیط‌های طبیعی برای تفریح حضور دارند از روشن کردن آتش در طبیعت بخصوص مناطق حساس جنگلی و مرتعی جدا خودداری کنند.

فتاحی با اشاره به اقدام اشتباه برخی از کشاورزان در آتش زدن بقایای گیاهان در مزارع تاکید کرد: آتش زدن درختان جنگلی، بوته‌ها، بقایای گیاهی در مزارع و باغات برابر قانون جرم محسوب می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.