سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  جمعه 30 خرداد 1399  ::  19:34   

اختصاصی کردپرس:

تحولات مذاکرات کردهای سوریه برای اتحاد؛ از اختلاف تا توافق برای مذاکره

سرویس سوریه - هیئت ENKS پس از سفر به اربیل چند روز پیش در حسکه با حضور نماینده آمریکا در امور سوریه و فرمانده کل ارتش دموکراتیک سوریه به توافقی دست پیدا کرد که بر اساس آن به ادامه مذاکرات با احزاب اتحاد میهنی کردهای سوریه برای رسیدن به یک توافق سیاسی صحه می گذاشت.

روندی که از آغاز سال 2020 با ابتکار عمل مظلوم کوبانی، فرمانده کل ارتش دموکراتیک سوریه و میانجی گری آمریکا تحت عنوان مذاکره برای ائتلاف کردهای سوریه به وجود آمده بود، در چند روز گذشته شکل جدی تری به خود گرفته و در حال ورود به فاز عملیاتی است.

پس از آن که وزارت امور خارجه ترکیه در ماه فوریه سال جاری اعضای شورای میهنی کردهای سوریه (ENKS) را به آنکارا فراخوانده و التیماتوم جدی به این جریان سیاسی به عنوان یکی از پایه های مذاکره اتحاد کردهای سوریه داد، مشخص شده بود که این روند به شکل جدی در دستور کار قرار گرفته است و نگرانی های آنکارا از جدیت این مسئله بود که آمریکا و اقلیم کردستان نیز از آن حمایت می کرد.

پایان موفقیت آمیز دور اول مذاکرات میان ENKS با حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) با تحولی دیگر همراه بود که به عنوان یک چالش بزرگ پیش روی مذاکرات ایجاد شد، تاسیس یک جریان سیاسی جدید تحت عنوان احزاب اتحاد میهنی کردها متشکل از 25 احزاب و جریان سیاسی کرد سوریه، ENKS را به یک حالت تدافعی کشاند تا جایی که این شورا از ادامه مذاکرات با این اتحاد جدید خودداری کرده و بر ادامه مذاکرات با PYD تأکید کردند. گرهی که در روند مذاکره کردهای سوریه به وجود آمده بود این بار به دست اربیل گشوده شده و هیئت ENKS پس از سفر به اربیل چند روز پیش در حسکه با حضور نماینده آمریکا در امور سوریه و فرمانده کل ارتش دموکراتیک سوریه به توافقی دست پیدا کرد که بر اساس آن به ادامه مذاکرات با احزاب اتحاد میهنی کردهای سوریه برای رسیدن به یک توافق سیاسی صحه می گذاشت.

این روند و توافق اخیر دو پیامد بسیار جدی در سطح منطقه ای و داخلی داشت. در سطح داخلی مذاکرات از حالت مذاکره دو حزب با یکدیگر خارج شده و به یک جریان سیاسی گسترده تبدیل شد که در آن ده ها نماینده از شمال و شرق سوریه حضور پیدا کرده و متفق القول در تلاش برای ایجاد اتحاد میان کردهای سوریه هستند. مسئله دوم تغییر مواضع ترکیه در خصوص ENKS است. ENKS که در قالب مخالفان دولت مرکزی همواره مورد حمایت ترکیه قرار گرفته و به عنوان تنها نماینده مشروع کردها به حساب می آمد از سوی وزیر امور خارجه این کشور به عنوان یک هدف آشکار معرفی شد. این دو تحول در حال تبدیل موضوع مذاکره کردهای سوریه به یک موضوع مهم منطقه ای است که نقش بسیار جدی در بحران سوریه نیز خواهد داشت.

 

خبرگزاری کردپرس/سرویس سوریه

برچسب‌ها:
#روسیه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا