سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  جمعه 6 تیر 1399  ::  09:00   

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق:

مرزهای عراق را از دست باندهای فاسد خارج می کنیم / وضعیت امنیتی کشور با چالش‌های جدی روبه‌روست

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق در دیدار با گروهی از فعالان رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران و تحلیلگران سیاسی عراق تأکید کرد که عراق نیازمند نقد سازنده است.
 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری – تحلیلی میدل ایست نیوز: مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق، در دیدار با گروهی از فعالان رسانه‌ای و روزنامه‌نگاران و تحلیلگران سیاسی عراق تأکید کرد که عراق نیازمند نقد سازنده است.
او در این دیدار که امروز (پنج‌شنبه 25 ژوئن) انجام شد تأکید کرد که  در 17 سال گذشته عراق نتوانسته زیرساخت‌های لازم را بسازد و اموال دولت در پروژه‌های ساده‌ای مانند ساخت مرکز خرید هزینه شده و به ساخت نظام بهداشتی واقعی یا نظام آموزشی مناسب توجه نشده و این نتیجه وابستگی مطلق به درآمدهای نفتی است.
الکاظمی تأکید کرد که عراق امروز نیازمند توافقی میان ملت و دولت و پارلمان و تشکل‌های سیاسی برای ساخت کشور است که متأسفانه این توافق دیده نمی‌شود و مردم در مقایسه کشورشان با کشورهای منطقه و همسایه به حق احساس ناامیدی می‌کنند.
او گفت که کشور نیازمند هویتی ملی به دور از نگاه‌های فرقه‌ای و قومی است و باید از خاک میهن از هر راهی دفاع کرد و افزود که دولت وی دولتی حزبی نیست و تنها پروژه آن گذار از وضعیتی است که باعث استعفای دولت سابق شد.
نخست وزیر عراق تأکید کرد که مردم خواستار انتخابات عادلانه هستند و دولت باید برای تحقق آن تلاش کند تا مردم ازطریق انتخابات به حقوق خود دست یابند و افزود که هدف دولت برگزاری انتخابات عادلانه و آغاز روند ساخت دولتی واقعی است و باید با جدیت در این مسیر تلاش کرد.
او گفت که به احدی اجازه نخواهد داد که دولت را به ویرانی تهدید کند و افزود که اصحاب رسانه از ارکان اصلی ساخت دولت جدید هستند.
الکاظمی اظهار داشت که دولت در وضعیت اقتصادی ازهم پاشیده بر سر کارآمد و برای اثبات توانایی‌اش نیاز به زمان دارد و افزود که  دخالت‌های منطقه‌ای در عراق نتیجه نخواهد داد مگر آنکه کسانی در داخل برای پروژه‌ای خارجی تلاش کنند و تأکید کرد که نباید گذاشت حاکمیت ارضی عراق یا بافت اجتماعی عراق تهدید شود و طرف‌های خارجی در عراق دست به ریسک بزنند.
او آینده عراق را از هرچیزی مهم دانست و گفت که عراق کشوری حاشیه‌ای نیست و خطرکردن در خاک عراق قابل قبول نخواهد بود.
وی تأکید کرد که وضعیت امنیتی کشور با چالش‌های جدی روبه‌روست و نباید اشتباهات گذشته را تکرار کرد.
الکاظمی از همگان خواست که از برنامه اصلاحی دولت به‌خصوص در بخش اقتصادی حمایت کنند و گفت که هدف دولت اصلاحاتی است که در آن عدالت در توزیع درآمدهای کشور لحاظ شود.
او از آغاز پروژه ای برای بازگرداندن زندگی به بغداد در آینده نزدیک خبر داد و گفت که  پروژه تکمیل بیمارستان‌های نیمه‌کاره آغاز شده است.
نخست وزیر عراق تأکید کرد که این کشور نهاد بانکی درستی ندارد و باید این نهاد را در عراق برپا کرد چون نظام بانکی ستون اصلی هر حکومتی است و باید با جدیت در این مسیر تلاش کرد و راه مانع تراشی‌های مافیاها را بست.
او گفت که سالانه میلیاردها دلار در مرزهای عراق حیف و میل می‌شود و برخی باندها و گروه‌های راهزن و صاحب نفوذ درآمدهای مرزها را به دست گرفته‌اند و افزود که به زودی اقدامی قاطع برای به دست گرفتن کامل کنترل مرزها اجرا می‌شود.
الکاظمی تأکید کرد که اموال عراق ملک ملت عراق است و نه ملک افراد دارای نفوذ و حامل سلاحی که اراده خود را به منافع عمومی ترجیح می‌دهند.
او از آغاز برنامه‌ای برای تغییرات گسترده اداری در عراق در آینده نزدیک خبر داد و گفت که این برنامه به کسانی آسیب خواهد زد و آنها قطعا حملات سختی را علیه دولت آغاز خواهند کرد و افزود که به آنها به صراحت می‌گوید که دولتش چیزی برای از دست دادن ندارد و امیدش به اصحاب رسانه و مردم است که از دولت حمایت کند.
نخست وزیر عراق فساد را خطرناک تر از تروریسم خواند و گفت که طرحی جدی برای مبارزه با مفسدان در برنامه دارد.