سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  جمعه 6 تیر 1399  ::  14:12   

آراس شیخ جنگی عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی:

حضور در دولت اقلیم به زیان اتحادیه میهنی است / تنها راه حل کنونی، «توافق با بغداد » یا «انحلال دولت» است

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی، تاکید کرد که در شرایط کنونی، ادامه حضور این حزب در دولت اقلیم کردستان به زیان اتحادیه میهنی  است و تنها راه حل برای مشکلات اقلیم به ویژه مشکلات اقتصادی را «توافق با بغداد » و یا «انحلال دولت» دانست.

به گزارش کردپرس، آراس شیخ جنگی عضو شورای رهبری حزب اتحادیه میهنی کرددستان، طی گفتگو با بخش کردی رادیو صدای آمریکا، در واکنش به تصمیم اخیر دولت اقلیم کردستان به کاهش حقوق کارمندان و حقوق بگیران تاکید کرد که به نظر وی، نباید حزب اتحادیه میهنی به هیچ عنوان کاهش حقوق را بپذیرد. وی درباره بیانیه ای که با نام دفتر سیاسی حزب، در پشتیبانی از تصمیم دولت منتشر و پس از آن از خروجی رسانه های این حزب حذف شد؛ گفت: من بیانیه را نخوانده ام، اما این بیانیه باب میل یک شخص خاص نوشته شده است.

وی در این مصاحبه در مورد موضع رهبری اتحادیه میهنی درباره تصمیم دولت به کاهش حقوق کارمندان، گفت: من نمی توانم در مورد موضع رهبری اتحادیه میهنی، اظهار نظر کنم، زیرا هنوز شورای رهبری تشکیل جلسه نداده و قرار است در روزهای آینده نشستی در این مورد برگزار شود و شورای رهبری موضع خود را به صورت شفاف اعلام کند. اما نظر شخصی من این است که همراه با مردم بوده و به هیچ عنوان با کاهش و یا قطع حقوق کارمندان موافق نیستم و لازم است اتحادیه میهنی با تمام توان از حقوق کارمندان دفاع کرده و به هیچ عنوان اجازه کاهش حقوق را ندهد، زیرا مردم  و کارمندان چه گناه و تقصیری دارند که دولت شکست خورده و ورشکست شده است؟ این تقصیر مردم نیست، بلکه تقصیر و خطای دولت است و باید دولت دست از کار بکشد و دولت نجات ملی در کمترین زمان ممکن تشکیل شده و دولتی که ساختار آن کوچک سازی شده، برای حل مشکلات اقتصادی این منطقه بر سر کار آید.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی کردستان در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه اتحادیه میهنی در حالی که دارای شش وزیر و معاون نخست وزیر در دولت اقلیم کردستان است، چگونه خواستار انحلال دولت است، گفت: من نگفته ام که اتحادیه میهنی چنین درخواستی دارد، گفتم من درخواست می کنم که دولت منحل شود و من نیاز به این شش وزیر ندارم، نیازی به معاون نخست وزیر اقلیم کردستان (قباد طالبانی عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی)  هم ندارم، من نیاز به دولتی کوچک شده دارم  که بتواند اقلیم کردستان را از مشکلات بزرگ اقتصادی که به آن ها دچار شده؛ نجات دهد. ای کاش این دولت (نجات ملی) تماما متعلق به حزب دمکرات یا جنبش تغییر می بود، هر کسی باشد الان فقط برای حل مشکلات گمارده شود (در راس امور) زیرا من می دانم این وزرای من (اتحادیه میهنی ) و این معاون محترم نخست وزیر ما، قادر به حل این مشکلات نیستند.

وی درادامه می افزاید: ماندنمان  در این دولت را به زیان اتحادیه میهنی می دانم. تنها راه حل کنونی انحلال این دولت است یا اینکه دولت با بغداد به توافق برسد، می خواهم از اینجا به هیئت مذاکره کننده دولت اقلیم در بغداد بگویم، برای اینکه خود را نجات دهند،  باید از همه لحاظ در مقابل دولت عراق از خود نرمش نشان دهند (تنازل کنند)، این تنها راه حل است برای اینکه خودشان بتوانند مشکلات را حل کنند  در غیر اینصورت  دولت اقلیم را منحل کنند.

وی در مورد بیانیه ای که در مورد حمایت از تصمیم دولت به کاهش حقوق کارمندان از سوی دفتر سیاسی اتحادیه میهنی منتشر شده و به فاصله چند ساعت از خروجی رسانه های این حزب حذف شد، نیز اعلام کرد:  من این بیانیه را ندیده  و نمی دانم در آن چه چیزی نوشته شده؛ اما  پاسخ مردم را با سخنانی که  اکنون گفتم، دادم؛ هیچ بعید نیست که به زودی تظاهرات خیابانی در اقلیم کردستان برپا شود و خود من در صف اول تظاهرات در کنار مردم خواهم بود، این دولت به پایان رسیده، اصولا دولت نیست، این دولت به تعدادی "صراف ورشکسته" تبدیل شده است که نمی دانند پول را هم تقسیم کنند، این دولت را به دست 15 نفر که به امور حسابداری صرافی وارد هستند بدهید که بتوانند پول هایی را که دریافت می شود، تقسیم کنند، این تنها کار این دولت است و هیچ کار دیگری برایش باقی نمانده است.

همچنین گفت:" پول ها را هم به صورت کامل تقسیم نمی کنند، بودجه ای آمده و کسی نمی داند با آن چه کرده اند، 400 میلیارد دینار برای حقوق کارمندان و حقوق بگیران ( از سوی دولت مرکزی عراق) پرداخت شده، اما آنان بدهی خود و شرکت های نزدیک  خود را با این بودجه پرداخت کرده اند، این چه دولتی است؟ این دولت را به دست چند مرد عاقل از بغداد و بصره و آنان که در بازار دلار کار می کنند بسپار، آن را بهتر اداره می کنند.

آراس شیخ جنگی در خصوص موضع اتحادیه میهنی در مورد بیانیه دفتر سیاسی حزب، خاطر نشان ساخت که این موضع پس از نشست شورای رهبری مشخص می شود  و اعلام کرد: من بیانیه دفتر سیاسی را ندیده ام، اما آن طور که برای من بازگو شده موافق آن نیستم، اسم شخصی نزد من محفوظ است و آنرا افشا نمی کنم که چه کسی آنرا نوشته و در هر حال نباید این بیانیه صادر می شد، می بایست  نشست حزب برگزار می شد. این بیانیه باب میل یک شخص نوشته شده است.

آراس شیخ جنگی در مورد اینکه آیا پس از حذف بیانیه دفتر سیاسی از خروجی رسانه های حزب، اتحادیه میهنی موضوع آن و صدور بیانیه را پیگیری خواهد کرد یا نه، پاسخ داد اظهار نظرهای وی موضع شخصی است و نشست شورای رهبری در این مورد تصمیم گیری می کند.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی، دولت اقلیم کردستان را متهم کرد که میان شهرهای اقلیم از نظر رسیدگی و عمران تبعیض قائل شده و افزود: در سلیمانیه پروژه ای به نام خیابان صد متری وجود دارد و 10 سال است مردم سلیمانیه چشم انتظار اجرا و اتمام آن هستند، اما هنوز به مرحله اجرایی نرسیده، در مقابل  در اربیل خیابان صد متری و صد و پنجاه متری و تونل و غیره اجرایی شده، اگر این تفاوت و تبعیض قائل شدن نیست، پس چه معنای دیگری دارد؟ فقط این را می گویم در اربیل خیابان صد متری را ببین و 150 را هم آغاز کرده اند، تعدادی تونل بزرگ هم در مصیف صلاح الدین در اربیل، را احداث کرده اند، برای اینکه مردم از کنار منازل آنان تردد نکند. حال به خیابان های سلیمانیه در اینجا تا کویه و دشت سماقلی نگاه کنید، ببینید چه وضعیتی دارد.

وی اظهارات پیشین مقامات دولت اقلیم در مورد اینکه چندین بار بودجه  به پروژه خیابان صد متری سلیمانیه اختصاص داده شده، را تکذیب کرده و گفت:  دروغ می گویند. من دولت اقلیم را به چالش می کشم که اگر راست می گویند بیایند و اعلام کنند فلان کس بودجه خیابان صد متری سلیمانیه را اختلاس کرده، من خود بلافاصله این شخص را دستگیرکرده و برایشان به دادگاه می کشانم. اما دروغ می گویند، چطور امکان دارد بودجه به پروژه اختصاص داده شده و اختلاس شود، چنین چیزی کجا اتفاق افتاده؟ هیچ بودجه ای از اساس برای آن حتی یک بار هم اختصاص نیافته است. چندین بار پروژه به مناقصه گذاشته شد، اما پس از آن مناقصه ها را لغو کرده و بودجه آن را از حساب برداشت کردند و پولی نیز برای آن خرج نشده است. این پروژه که طی یک روز و دو روز به اتمام نمی رسد، اگر اکنون آغاز شود، سه سال زمان می برد که تمام شود و بودجه نیز طی مرحله هایی و با پیشرفت پروژه پرداخت می شود و هیچ بودجه ای برای آن پرداخت نشده است.

صدای آمریکا در این گفتگو با آراس شیخ جنگی، این پرسش را مطرح ساخته که چرا در حالی که معاون نخست وزیر اقلیم از حزب اتحادیه میهنی است، این حزب وی را در مورد مسائل مختلف و از جمله پروژه خیابان 100 متری مورد بازخواست قرار نمی دهد و وی در پاسخ گفت که باید شورای رهبری در این مورد معاون نخست وزیر را بازخواست کند و زمان آن هم فرا رسیده که وی مورد بازخواست قرار بگیرد و خاطر نشان ساخت که خود وی 5 ماه است که معاون نخست وزیر را ملاقات نکرده است.

همچنین در مورد روابط میان اتحادیه میهنی و حزب دمکرات کردستان (پارتی) گفت: روابط دو حزب در بدترین شرایط قرار دارد در نهایت تنش است، این دو حزب نمی توانند با یکدیگر نشستی را هم برگزار کنند و دیگر کجای این رابطه خوب است؟ وقتی نمی توانند نشستی را با یکدیگر برگزار کنند به این معنی است که روابط میان دو حزب بسیار بد است.

آراس شیخ جنگی در مورد دلایل تنش در روابط اتحادیه میهنی و حزب دمکرات اعلام کرد: دلیل روابط بد میان دو حزب در حال حاضر این است که رهبر حزب دمکرات و یکی از معاونین وی، نمی خواهند با رهبری جدید اتحادیه میهنی به مذاکره و گفتگو بنشینند و گفته اند که به هیچ عنوان ما با آنان نشستی را برگزار نمی کنیم. اکنون اتحادیه میهنی آماده است با حزب دمکرات وارد نشست و گفتگو شود، اما آن طور که من شنیده ام، آنان (رهبر و معاون حزب دمکرات) گفته اند ما به هیچ عنوان با رهبری جدید اتحادیه میهنی گفتگو نمی کنیم.

عضو شورای رهبری اتحادیه میهنی در پاسخ به پرسشی در مورد اینکه  چرا حزب دمکرات با برگزاری نشست با رهبران جدید این حزب مخالفت می کند در حالی که رهبر حزب دمکرات در نشستی خبری اعلام کرده به نتایج کنگره اتحادیه میهنی احترام می گذارد؛ گفت: من نمی دانم باید از آنان پرسید که چرا نشست را برگزار نمی کنند، اگر من بودم این نشست را برگزار می کردم و می گفتم بیایید بنشینیم و مشکلات را حل کنیم، بیایید مردم را نجات دهیم، مشکلات و وضعیت کنونی مردم را که به آن گرفتار شده اند، حل کنیم اکنون کی زمان آن است که بگوییم این چنین گفت و آن چنین نوشت، امور  حزبی و اداره کشور بدین نحو ممکن نیست.

آراس شیخ جنگی در رابطه با جایگزین برای روابط اتحادیه میهنی و حزب دمکرات تاکید کرد: من هیچ جایگزینی نمی بینم، در نهایت این می شود که هر کس در خانه خود باشد (هر حزب در منطقه تحت نفوذ خود باشد) .