سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 9 تیر 1399  ::  14:30   

کمر خم شده مردم کردستان زیربار گرانی ها و وعده کاهش تدریجی قیمت مرغ!

سرویس کردستان- قیمت مرغ که به یکباره سر به فلک کشید و دو برابر شد برای مردم کردستان با درآمد کمی که نسبت به سایر مناطق کشور دارند، بسیار غافلگیرکننده و البته غیر قابل هضم بود و انتظار می رفت که این قیمت کاذب به سرعت کاهش یابد اما معاون اقتصادی استاندار کردستان وعده کاهش تدریجی قیمت مرغ در استان آن هم تازه در حد 15 تا 16 هزار تومان  را می دهد!

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، مسئولان دولتی استان وعده کاهش تدریجی قیمت کالایی اساسی مانند مرغ را می دهند. مرغی که به یکباره قیمت آن سر به فلک کشید و اگر گه گاهی خانواده های بی بضاعت می توانستند این نوع گوشت را بر سر سفره خود داشته باشند همان هم از سفره بسیاری از کردستانی ها به مدد اقدامات نادرست مسئولان حذف شده است.

اگرچه قیمت مرغ در سراسر کشور به یکباره افزایش یافت و این افزایش قیمت تنها مختص کردستان نبود اما ستاد تنظیم بازار کشور قیمت مصوب 15 هزار و 750 تومان را برای آن تعیین کرد با این حال کردستان در رسیدن به این نرخ هم نمی تواند به فوریت عمل کند و معاون امور اقتصادی استاندار کردستان وعده کاهش تدریج قیمت مرغ در استان تا رسیدن به نرخ مصوب کشوری را می دهد. با وجود آنکه مرغ در کردستان هم اکنون در برخی از مرغ فروشیها با قیمت 19 هزار تومان به فروش می رسد و مردم از خرید آن عاجز شده اند اما خالد جعفری معاون امور اقتصادی استاندار کردستان در جلسه ستاد تنظیم بازار اعلام می کند که قیمت مرغ در کردستان به تدریج کاهش می‌یابد تا به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار کشور یعنی سقف ۱۵ هزار و ۷۵۰ تومان نزدیک شود.

او اذعان کرده که در حال حاضر حدود هشت درصد با قیمت مصوب ستاد فاصله داریم.

خالد جعفری همچنین عنوان کرده که ستاد تنظیم بازار استان یک طرفه نیست و هر دو طرف یعنی تولیدکننده و مصرف کننده را در نظر می گیرد اما سوال اینجاست ضرر تولیدکننده ای که از کرونا خسارت دیده را باید از جیب مردمی مردمی که درآمدشان نصف درآمد کشوری است؟

 

گرانی ها در کردستان بیداد می کند و کمر مردم این دیار زیر بار این گرانی ها خم شده است اما جلسات ستاد تنظیم بازار استان همچنان بدون هیچ راه حلی و یا ضرب الاجلی برای کاهش گرانی ها در استان کردستان که نسبت به سایر استان ها بیشتر است، تشکیل می شود.

بازار کردستان به حال خود رها شده است

در ستاد تنظیم بازار کردستان که روز گذشته تشکیل شد نه خبری از قیمت مسکن بود که به گفته خود متولیان مسکن اجاره بها در کردستان پس از شیوع کرونا، 100 درصد افزایش نسبت به سایر مناطق کشور داشته است! نه خبری از قیمت پوشاک و کفش و مبلمان و لوازم خانگی بود که مردم کردستان آنها را حدود 40 درصد بالاتر از میانگین کشوری می خرند و نه خبری از افزایش قیمت  کالاهای متفرقه دیگر که برخی تا 80 درصد با میانگین کشوری تفاوت دارد.

بازار کردستان به حال خود رها شده و اغلب فروشندگان از این بی نظارتی سوءاستفاده کرده و قیمت ها را هر طور که می خواهند بالا می برند  این وسط اقشار ضعیف که تعداد انها در کردستان هم کم نیست بیش‌ازپیش عرصه را بر خود تنگ می‌بینند و سفره کوچکشان هرروز کوچک و کوچک‌تر می‌شود. بازار کردستان کنترل و نظارت جدی می خواهد بنابراین باید هرچه سریعتر نهادهای مسئول وارد شوند و با تخلفات به طور جدی برخورد کنند.