سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  دوشنبه 9 تیر 1399  ::  18:01   

آب شرب 49 روستای کردستان آلوده است/ 8 درصد روستاهای استان فاقد تاسیسات لوله کشی هستند

سرویس کردستان- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان گفت: در حال حاضر آب شرب ۹۴ روستای استان کردستان از طریق سیار و با تانکر تامین می‌شود که دلیل آبرسانی سیار به 49 روستا، آلودگی و غیر قابل شرب بودن آب است.

به گزارش خبرگزاری کُردپرس، محمدحسین محمدی در جمع خبرنگاران با اشاره به به وجود یک هزار و ۶۷۷ روستای دارای سکنه در استان کردستان، اظهار داشت: دلیل آبرسانی سیار در ۴۹ روستای کردستان آلودگی و غیرقابل شرب بودن آب و ۴۵ روستا نیز کمبود آب است.

وی تعداد روستاهای دارای تاسیسات لوله‌کشی و آب شرب بهداشتی در استان را یک هزار و ۵۴۲ مورد اعلام کرد و افزود: از این تعداد یک هزار و ۶ روستا زیرپوشش خدمات شرکت آبفا و ۵۳۶ روستا نیز بی‌بهره است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کردستان یادآور شد: در حال حاضر ساکنان ۱۳۵ روستای استان فاقد تاسیسات لوله‌کشی و هر گونه خطوط و تجهیزات آب و فاضلاب هستند که شامل هشت درصد روستاهای این استان می‌شود.

محمدی با بیان اینکه شاخص بهره‌مندی روستاهای استان از آب شرب ۶۴،۸ درصد است، اضافه کرد: هم اکنون ۶۰ درصد روستاهای استان از خدمات این شرکت بهره‌مند هستند.

وی به ادغام شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی در اسفند سال گذشته اشاره کرد و گفت: در حال بررسی وضعیت روستاها و برنامه‌ریزی برای رفع مشکلات کم‌آبی یا تامین آب شرب و بهداشتی روستاهای محروم هستیم.