سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 9 تیر 1399  ::  19:57   

استرداد یک معترض کُرد از سوی دولت بلاروس به ترکیه

سرویس جهان- دادگاه عالی بلاروس حکم استرداد یک شهروند کرد را به ترکیه تایید کرده است و وی در اولین فرصت تحویل ترکیه داده می شود.

 

به گزارش کردپرس به نقل از شبکه تلویزیونی بلاست بلاروس، دادگاه عالی بلاروس حکم استرداد هجری ماماس، شهروند کردتبار ترکیه را به این کشور تایید کرده است و به محض برداشته شدن محدودیت های پروازی ناشی از شیوع کرونا، این شهروند کرد تحویل دولت ترکیه داده می شود.

او در ترکیه به نقض حاکمیت و تلاش برای به خطر انداختن وحدت ملی و قلمرو کشور ترکیه متهم شده است. فعالان سیاسی و اجتماعی به دولت بلاروس هشدار داده اند ممکن این شهروند کرد در صورت بازگشت به ترکیه شکنجه شود.

وی این اتهامات را رد کرده و گفته است در تظاهرات مسالمت آمیز شرکت کرده و جوانان را تشویق کرده است به حزب کردی دموکراتیک خلقها در ترکیه بپیوندند. هجری ماماس می گوید اهداف سیاسی پشت استرداد او به ترکیه قرار دارد و از نهادهای بین المللی در بلاروس خواسته است از وی حمایت کنند.

دیده بان حقوق بشر بلاروس به دولت این کشور هشدار داده است استرداد این شهروند کرد به ترکیه نقض توافقات بین المللی امضا شده توسط بلاروس است و ممکن است وی در صورت بازگشت به ترکیه تحت شکنجه قرار گیرد.

کد خبرنگار: 40101