سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 9 تیر 1399  ::  23:50   

خشم کنگره و سکوت وزارت خارجه آمریکا درباره عملیات ترکیه در اقلیم کردستان

سرویس جهان- با این که برخی نمایندگان کنگره آمریکا عملیات نظامی ترکیه در اقلیم کردستان را محکوم کرده اند اما وزارت خارجه آمریکا واکنش چندانی به عملیات نظامی هوایی و زمینی ترکیه در خاک اقلیم کردستان نداشته است.

 

به گزارش کردپرس، ارتش ترکیه در دور جدید عملیات نظامی به بهانه مقابله با پ.ک.ک، ضمن انجام حملات هوایی در شمال اقلیم کردستان، نیروهای نظامی جدید وارد این منطقه از خاک عراق کرده است.

الیوت انجل، رییس کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کرد من شدیدا عملیات هوایی و زمینی ترکیه در نزدیکی محل زندگی غیرنظامیان ایزدی و کرد را محکوم می کنم. این نوع حملات متهورانه و به خطرانداختن جان غیرنظامیان بویژه از سوی متحد عضو ناتو قابل قبول نیست.

این نماینده جمهوریخواه از رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه خواست فورا عملیات نظامی در خاک اقلیم کردستان را متوقف کند.

به نوشته مجله نشنال اینترست، جیم کوپر، نماینده دموکراتها در تنسی نیز اعلام کرد از این عملیات در اقلیم کردستان ناراحت شده است.

فرانک پالون، دیگر نماینده دموکراتها در کنگره نیز در صفحه توییتر خود، اقدامات رجب طیب اردوغان در منطقه را خطرناک و بی رحمانه توصیف کرد و از دولت آمریکا خواست از طریق دیپلماتیک این مسئله را حل وفصل کند.

کمیسیون بین المللی آزادی مذهبی وابسته به کنگره نیز عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک اقلیم کردستان را محکوم کرده است.

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا به انشتار بیانیه ای اکتفا کرده و گفته است نگرانی های امنیتی ترکیه نسبت به حضور نیروهای پ.ک.ک در خاک اقلیم کردستان و در نتیجه عملیات ترکیه در این منطقه علیه پ.ک.ک را درک می کند.

کد خبرنگار: 40101