انتشار:  سه‌شنبه 10 تیر 1399  ::  20:18   

در صدمین سالگرد انقلاب 1920 این کشور؛

رئیس‌جمهوری عراق بر لزوم ساختن کشوری توانمند و مستقل تاکید کرد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - رئیس جمهوری عراق خواهان ادامه روند ساختن کشوری توانمند، مستقل و دارای توانایی اعمال قانون، مبارزه با فساد، دفاع از حق شهروندان، مبتنی بر قانون اساسی، مانع از بروز استبداد و خدمتگزار ملت در صلح و امنیت با همسایگان شد.

به گزارش کردپرس، برهم احمد صالح، رئیس جمهوری عراق در بیانیه ای که ظهر امروز (سه شنبه) در پایگاه اطلاع رسانی دفتر وی منتشر شده، صدمین سالروز انقلاب 1920 مردم این کشور در برابر استعمار بریتانیا را به ملت عراق تبریک گفت.

رئیس جمهوری عراق در بیانیه خود ضمن تاکید بر این که سالروز انقلاب 1920 و درس و عبرت از آن، در گذشته و اکنون الهام بخش مردم این کشور در راستای تثبیت ازرش های ملی به حق می باشد، آورده است: امروز صدمین سالگرد انقلاب 1920 را در حالی جشن می گیریم که با افتخار، فداکاری های شهدا، زحمات بنیانگذاران کشور و نقض و ارزش های تثبیت شده از سوی نخبگان علمی، فرهنگی، دینی و اجتماعی را به یاد می آوریم.

صالح بزرگداشت صدمین سالگرد انقلاب 1920 را بزرگداشت 100 سالگی عراق نوین با تاریخ پرحادثه و درهم تنیده آن، با دستاوردها و نقش تاثیرگذار آن در داخل کشور و در سطح منطقه و همچنین ناکامی های آن برشمرد و اذعان کرد که این کشور در یک قرن اخیر شاهد استبداد، خشونت، نسل کشی، تبعیض، فساد و جنگ نیز بوده است.

رئیس جمهوری عراق همچنین درخواست کرد که سالگرد انقلاب 1920 به مناسبتی برای تقویت اراده ملی آزاد و خواهان رعایت منافع کشور و کرامت شهروندان آن در روابط خود با منطقه و جامعه بین الملل و استناد به مرجعیت و تصمیم حاکمیتی کشور تبدیل شود.

صالح در ادامه بیانیه خود تاکید کرد که همگان مسئولیت دارند برای از سر گیری روند ساختن کشوری قدرتمند و دارای حاکمیت کامل که بتواند قانون را اعمال کند، به مبارزه با فساد بپردازد و از حق شهروندان در برخورداری از زندگی آزاد و شرافتمندانه دفاع کند، به پیش بروند.

رئیس جمهوری عراق همچنین خاطر نشان ساخت که چنین کشوری باید مبتنی بر قانون اساسی باشد، مانع از پیدایش استبداد شود، خدمتگزار ملت خود در صلح و امنیت با آن و همسایگان باشد، با کشورهای منطقه و جهان به عنوان کشورهای دوست نه دشمن و خودکامه، رفتار کند، کنترل سلاح خارج از چارچوب قانون را در دست بگیرد و قانون داور و حاکم باشد.

صالح در پایان نیز درخواست کرد که صدمین سالگرد انقلاب 1920، سرآغازی برای تقویت منزلت بالای عراق، کرامت شهروندان آن و روابط مناسب این کشور با دوستان و همسایگان خود بر اساس منافع مشترک، احترام به حاکمیت و استقلال کشورها و تحکیم مبانی صلح، همکاری و دوستی میان همگان باشد.